2026-02-11, 23:43
  #73
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av needAlife
OK, jag orkar/vill inte läsa mer jag undrar bara en sak. vi hade ett bra konstant elpris i årtionde, folk verkar tro att det måste vara så här. De politiker som faktiskt fixar detta får min röst för det är den enskilt störta utgiften. Det ät horribelt.
Hur det fåöhåller sig med försäljning till övriga europa skiter jag i, svensk energi i Sverige! Sälj BARA om alla svenskar köpt. El är en samhällsresurs, inget man ska kränga innan man ser till så att folk får det så billigt som möjligt. Vafan håller vi på med. Ingen tjänar på detta,


Enligt politikerna är det svennes eget fel som vill ha varmt hemma.

Bara man tilläggsisolerar, byter fönster, byter tak, köper återvinnande värme vent system samt värme pump och sen sitter och timar när maskinerna körs, helst på natten (men inte samtidigt pga effektskatten) - ja då kan det bli 20% billigare att värma sitt hus kanske. Ja man får ju investera någon miljon först vad trodde du svenne.

Gör man inte allt detta är man en miljöskurk som ska straffas enligt mp och S som ställt till med detta helvete
Citera
2026-02-11, 23:54
  #74
Medlem
needAlifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av grobiankungen
Enligt politikerna är det svennes eget fel som vill ha varmt hemma.

Bara man tilläggsisolerar, byter fönster, byter tak, köper återvinnande värme vent system samt värme pump och sen sitter och timar när maskinerna körs, helst på natten (men inte samtidigt pga effektskatten) - ja då kan det bli 20% billigare att värma sitt hus kanske. Ja man får ju investera någon miljon först vad trodde du svenne.

Gör man inte allt detta är man en miljöskurk som ska straffas enligt mp och S som ställt till med detta helvete
Jo men varför vill vi ha detta? Jag kommer rösta på de som fixar elen för svenskarna, de som faktiskt skiter i om de fryser i Tyskland. Det är inte vårt problem att de lade ner kärnkraften. Elen var innan EU en lika integral del av infrastrukturen som vattnet. Det är nåt alla ska ha tillgång till billigt. Sluta försöka få elen att generera pengar, förstatliga och ge oss rimliga priser!
Citera
2026-02-12, 01:09
  #75
Medlem
Klarlacks avatar
Stoppa elstödet! Varför ska folk & företag som investerat dyra pengar i besparande åtgärder betala för idioter som slösar energi och belastar nätet??? Istället borde man införa straffavgifter för de som slösar energi.

Jag har villa med 240 m2 som ska värmas upp. Elräkningen blev endast 6.400 kr för januari 2026 eftersom jag investerat i bergvärmepump 12 kW. Enbart förnybar el (ej kärnkraft).
Citera
2026-02-12, 05:41
  #76
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av deddd
Ja det ter sig solklart för en analfabet att jag tycker det är är svenska konsumenter som tjänar på det här. Låt din mamma tappa dig några gånger till så kan du nog själv fantisera ihop något för dig rimligt resonemanget bakom.

Eller syftar du på konsumenterna i kontinental-europa? Att de inte tjänar på mer tillgång i någon magisk rundgång från tillgång och efterfrågan?
Då är det ännu mer onödigt att vi skickar all vår ström dit. Ingen tjänar någonting, men svenskarna betalar extra.

Nejdu, det är ju du som verkar sitta och fantisera om att det är kunderna som tjänar på att kunderna betalar högt. Om du tror det så kan du ju alltid tjäna lite mer genom att be om att få en lite extra kryddad faktura, finns säkert någon leverantör som kan gå med på det.

Själv tror jag snarare att det är producenten som tjänar på höga priser och det är därför jag också tror att det finns någon som kan gå med på att krydda fakturan lite mer om du nu tror att du tjänar på det.

Citat:
Nej, det är inte bara det incitamentet, med en icke-förtryckt icke-tvättad självtänkande hjärna är det lätt att förstå. Men låt oss lämna det åt sidan.

Du talar som att det är du personligen som tjänar på det här, "man gör sig en tjänst" och "självbedrägeri". Kan du då förklara vilken position du har i kedjan, och hur du tjänar på det? Inkomster, utgifter. Vilka politiker du mutar, hur balansen mellan att tjäna inkomster och ha hela EU-politrukeriet på din sida och hemfolket svenskarna som din fiende.
Behöver du ens muta någon, eller görs det av tyskarna och fransmännen till sveriges politiker så du slipper hålla på med de smutsigheterna?
Få skattebetalt kraftverk nästan gratis, skattebetalade kablar gratis, och du behöver inte ens muta någon?

Få skattebetalt gratis? Vaddå gratis? Man betalar ju varje månad multum i skatt, det är allt annat än gratis.

Poängen är att marknadsekonomi ger en drivkraft att göra bra för att man tjänar på det. Styrkan i detta visar sig med all tydlighet att ekonomin blomstrar under marknadsekonomier och stagnerar under planekonomier.

Att någon annan tjänar en slant på det du köper är inte endast av ondo för dig. Det är ju också av godo eftersom förtjänsten innebär att du kan köpa det i första läget och att du ens köper det betyder ju att det är något du vill ha. Tycker du inte elen är värd pengarna så går det bra att skruva ur huvudsäkringen och säga upp hela tjobängen.
Citera
2026-02-12, 07:12
  #77
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ekbo251
Har du hittat på det själv, eller har någon lurat i dig det?

Sverige har de lägsta elpriserna av Nordpoolländerna.


Har du hittat på det själv, eller har någon lurat i dig det?

I verkligheten är det elköparna i exportländerna som betalar de. De byggs med flaskhalsavgifter.



Har du någon seriös källa på det?

Skulle snarare säga att det mesta av elproduktionen betalats av kapitalister.



Det är nog i din fantasivärld det.


I verkligheten är elpriset i sverige i lägsta laget.
Annars hade väl du öppnat din plånbok och byggt mer elproduktion. Eller hur?
Men då elpriset är för lågt så gör du inte det.



Låter mest som du har tagit LSD och nu berättar om hallucinationerna.

Här hallucineras det om Tyskland som är det minsta exportlandet.
Och Volkswagen som finansierade Northvolt så att svenska löntagare kunde parasitera på dom.
deddd befinner sig sannerligen långt från verkligheten.

Löntagare som parasiterar? Är nog du som tar LSD och inte TS....
Citera
2026-02-12, 08:24
  #78
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Politrukens
Vilket sammanträffande att de absurda elpriserna sammanföll med befolkningens ökande övergång till elbilar.

Nej, det stämmer liksom inte, vi har legat relativt konstant i förbrukad el de sista 25-30 åren så förklaringen ligger till absolut största delen i exporten till andra länder.

/Dick
Citera
2026-02-12, 08:36
  #79
Medlem
Dessa städer som är delägare i en vattenkraft blir dom stora vinnarna, el blir inte dyrare o producera, men får helt enkelt 3-5 ggr mer betalat per producerad kwt.

Ta ex Umeå kommun, sist elpriset var här upp gjorde kommunen 1 miljard i vinst 2022, via sina 25% ägande i stornorrfors kraftverk, vad vattenfall gjorde för vinster är bara o plussa på via deras 75% ägande i samma kraftverk.

Umeå kommun gör ett rekordresultat – närmare 1,2 miljarder i överskott för 2022. Självklart finns det utrymme att sänka kommunalskatten!
https://www.andersagren.com/2023/04/24/umea-kommun-gor-ett-rekordresultat-narmare-12-miljarder-i-overskott-for-2022-sjalvklart-finns-det-ut rymme-att-sanka-kommunalskatten/
Citera
2026-02-12, 08:51
  #80
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Klarlack
Stoppa elstödet! Varför ska folk & företag som investerat dyra pengar i besparande åtgärder betala för idioter som slösar energi och belastar nätet??? Istället borde man införa straffavgifter för de som slösar energi.

Jag har villa med 240 m2 som ska värmas upp. Elräkningen blev endast 6.400 kr för januari 2026 eftersom jag investerat i bergvärmepump 12 kW. Enbart förnybar el (ej kärnkraft).

Delar helt din åsikt om elstödet. Nu är vi där igen. Pengar till dem som inte ser till att ha kontroll på sina utgifter. Alla privata elkonsumenter har haft möjlighet att binda sina elprisavtal. Det är en form av försäkring för att inte drabbas när priserna stiger. Gör man inte det får man stå sitt kast. De som binder priset betalar ju mer när elpriset är lågt men inte hör man något gnäll från den kategorin.

Elstödet till privatpersoner är lika korkat och orättvist som skuldsanering.
Citera
2026-02-12, 09:46
  #81
Medlem
Graavargs avatar
Det är i grunden busenkelt.

De europeiska länderna behöver MER elenergi (också Sverige) => EU agerar å deras vägnar för att få till MER elenergi => den kan INTE byggas ut "av staten" => de kraftproducerande bolagen behöver ha en garanterat god ekonomi så att DE bygger elproduktionen => för att få till gemensamma spelregler på INKOMST-sidan skapar man en "elektricitetsbörs", vars huvudfunktion är att se till LÖNSAMHETEN för kraftbolagen => konsumenterna betalar inte BARA produktion, de finansierar också UTVIDGNING.

Mer kärnkraft hade inte spelat nån som helst roll för elpriset, eftersom priset INTE EGENTLIGEN bestäms av produktionen utan av INVESTERINGSBEHOVET. Det behöver rulla in samma mängd pengar till de europeiska (och svenska) kraftbolagen för att elproduktionen byggs ut. Därför kommer prissättningen på elbörsen också fortsättningsvis att justeras så att kraftbolagen får den vinst de behöver för de investeringarna. Det är inget underligt, det är precis samma bakgrund som den underligt uträknade "transferavgiften", som alltså inte behöver baseras på de faktiska transferkostnaderna och inte ens redogöras för.

Om Sverige hade haft kvar mer kärnkraft så hade det alltså INTE påverkat elpriset, däremot hade en något större del av vinsterna från elmarknaden hamnat i Sverige.

Och eftersom alla länder i praktiken MÅSTE "ställa om" (och nu syftar jag inte på lagstiftningen utan på de stadigt minskande geologiska förråden av fossil energi) så kommer "utvidgningsbehovet" att finnas kvar i decennier, och vi kommer följaktligen att ha ett högt elpris, i decennier. Ju snabbare elproduktionen byggs ut och ju lönsammare produktionen är, desto billigare är elen (eftersom den styrande faktorn är de pengar som behövs för investering i ny elproduktion) och desto snabbare kommer vi ur den kurvan.

Det är därför de stora kraftbolagen ställer sig tveksamma till storskalig kärnkraft, det råder ingen tvekan om elproduktionskapaciteten och tekniken finns redan, men vinstmarginalen är "för låg" och byggtiden (alldeles) för lång. Just nu tillåts de skära guld med täljkniv eftersom de är en nyckelspelare i EU:s "strategic autonomy", men när elbehovet tillgodosätts (till 2045-2050) så kommer den nu pågående utbyggnaden inte att fortgå och elpriset kommer att sjunka till vad som behövs för att upprätthålla kapaciteten. I det skedet kan "storskalig kärnkraft" gå med låg vinst i förhållande till annan elproduktion, och potentiellt sett t.o.m. på "plus minus noll". Och kärnkraft kräver trots allt tillgång på kärnbränsle, och till ett överkomligt pris. Det är inte alls samma sak som "nederbörd", "vind" och "sol", speciellt inte i en värld som blir allt mer labil och där uranproduktionen inom EU idag inte ens tillnärmelsevis täcker behoven.

Så alla vi elanvändare är i princip i ett läge där vi konkurrerar med varandra. Elbolagen är garanterade sina vinster för en överskådlig tid framåt, vilket innebär ett fortsatt "högt" elpris. Vi betalar alla en del av den kakan, men den som får ner sin egen elanvändning betalar (förstås) en mindre del av kakan.

Det vi kan göra politiskt är att försöka rösta in en regering som ser till att transferkapaciteten byggs ut och de fyra elprisområdena tas bort och att den kompenserar elanvändare för att vi är med och finansierar utbyggnaden av elproduktionen.

Och sluta tjafsa om kärnkraft hit eller dit, det är egentligen en nollfråga. Direkt när det blir ekonomiskt och strategiskt vettigt att bygga mer kärnkraft i Sverige så kommer det politiska beslutet att tas. Det vi hållit på med de senaste åren är nåt slags helidiotiskt "woke"/"anti-woke"-spel för gallerierna, som i sig är helt meningslöst. Sveriges styrka och våra elbolags styrka är de i sig fria naturresurserna "nederbörd" och "vind" (och delvis också "sol", eftersom det kan byggas småskaligt på i stort sett varenda villatak där det löns).
Citera
2026-02-12, 10:27
  #82
Medlem
Tratten52s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BusigaMusen
Mycket tjat om elpriset!

Det är bra att länder samarbetar, då blir vi mindre sårbara vid kris eller krig.

Sverige borde bygga mer stora kärnkraftverket så vi börjar överproducera el, då blir elen riktigt billig.

Hos mig ingår elen i hyran, så det är bara att brassa på


Det finns inget intresse av att sänka priset. Det handlar om att tjäna så mycket pengar som möjligt på varje producerad KWh, helst på export. BIG BUSINESS 😁 EL den nya oljan
Citera
2026-02-12, 11:31
  #83
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tratten52
Det finns inget intresse av att sänka priset. Det handlar om att tjäna så mycket pengar som möjligt på varje producerad KWh, helst på export. BIG BUSINESS 😁 EL den nya oljan

Ja du har helt rätt. Problemet är att konsumenter sitter med tvingande kontrakt som ej kan brytas. Där ekonomin blir utsugen till energibolag (och livsmedelsjättar)

Här måste regelverk till för att styra upp rovprissättningen på en konkurrensbegränsade marknad.

Det är de framröstade politikernas uppgift att sköta.

Det har man inte gjort.

Istället fokuserar man på att jaga folk med blåslampa, både invandrare och ensamstående på marginalerna tills de stupar medan man sänker skatten för sig själv och ser storföretag skatteplanera och dra iväg med vinsterna.

Sjukt vidrig människosyn på borgarna för tillfället.
__________________
Senast redigerad av viperstyle 2026-02-12 kl. 11:39.
Citera
2026-02-12, 11:43
  #84
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av skalman1973
Du kanske ska ta och undersöka de " svenska flaskhals avgifterna " Hett tips och sedan när du inser " felet " så gör du en pudel.

Det är alltså svenska flaskhals avgifter som står för ungefär 1.5-2/3 av de pengarna EU vill avsätta till att bygga andra länders infrastruktur.

Klart färdigt och det är de dumma svenskarna som får betala .

Skärpning du kan bättre ! EU kan också bättre ( Svenska kommisonärer kan inte bättre iofs ) Tyskland kan också bättre ( dvs göra rätt för sig )
Uppenbarligen har du någon föreställning om att jag har fel. Men du kan inte beskriva felet.

Steg ett för dig är att du beskriver felet.

Vidare släpar du in ett förslag från EU om en i ordinär socialistiska anda omfördelning av flaskhalsavgifterna inom EU. Någon som TS inte nämnde. Så det är off topic.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in