2026-02-10, 00:14
  #349
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av little-dreams
Hur många fullmäktige möten har du sett egentligen? Ingen låter det som. Han talar om vad han och öp vill och varför de röstar som de röstar. Han talar verkligen för en förändring av mycket.

Har följt stollen i både region och kommun. Det enda han gör är att stå och gapa om äpplen, tårtor och tavlor.
Citera
2026-02-10, 00:15
  #350
Medlem
TokyoBarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av goderian2
varför ska vi hålla parker fina? Varför ska vi ha idrotts. och kulturföreningar och andra föreningar? Varför ska vi ha teater, eller kultur över huvud taget? Vi kan lägga alla pengar på sjukvården. (vilket enligt leif östling inte skulle göra det bättre).
Eller så försöker vi ha allt. Det är viktigt med kultur också.
Inget som hindrar dig och andra som dig i tråden att gå med i ett parti, eller starta ett eget och själva påverka er kommunpolitik på kommunfullmäktige.

Det är klart det är viktigt med kultur, jag menar att det är onödigt att ha en äppelskrutt som kostar 10 miljoner utanför ett sjukhus, det är precis sånt skit som våra politiker tycker är jätteviktigt.

Kolla allt skräp dom satt upp i örebro, och ett inglasat träd för massa miljoner som står vid Malmös sjukhus, det kryllar av sånt här skit.

Det handlar om att det kanske är bättre att lägga dom här 10 miljonerna direkt på sjukvården/psykvården än att ställa upp någon ful sak som ser ut att kosta några tusen kr från Wish.

Här är allt "fint" era skattepengar går till: https://m.youtube.com/watch?v=_WnazVBbVs8
__________________
Senast redigerad av TokyoBarn 2026-02-10 kl. 00:28.
Citera
2026-02-10, 00:16
  #351
Medlem
Hade det inte vart lite skönt med människor som Allard i riksdagen? Nu ska man ha fint ordbruk, prata med respekt. Säg som det är istället.

Är du helt efterbliven?

Detta är vad han borde ha sagt.

Riktigt go gubbe som man kan hålla med om rakt igenom om man inte är direkt landsfientlig.
Citera
2026-02-10, 00:16
  #352
Medlem
Grontarskonts avatar
Har han helt tappat det? Trodde bättre om Allard men finns ju alltid en plats i SD för honom!

Känns väldigt SD kompatibel!
Citera
2026-02-10, 00:17
  #353
Medlem
Snubchurps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av little-dreams
Region Örebro har 18.000 konstverk, räcker inte det? Det är som en hoarder som inte klarar av att sluta, de har så jävla mycket konst att de inte vet vart de ska göra av allt. Och folk anställda för att hålla reda på det. Kommunen har 3 anställda för att hålla ordning på konsten och när Allard begär ut kostnaden för ett verk hemligstämplade dem det!
Han har kämpat emot att 1% av byggkostnaden av nya byggnader ska gå till konst.
Jag ser inget fel i att det pausas med just den delen i x antal år.

Exakt det här jag pratar om. Han försöker påvisa bara en bråkdel av alla vansinnigheter som pågår men bemöts av hårt motstånd för att han försöker störa i den ordning som varit i decennier.
Det är det här alla sömniga sossar och moderater inte fattar, framförallt väljarna som går och lägger sin röst på något som leder till att allt bara fortsätter, vården går på knäna trots skyhöga skatter och folk frågar ändå sig varför.

Hur fasen tänker folk att något ska förändras om man val efter val röstar som farsan och morsan?
Citera
2026-02-10, 00:18
  #354
Medlem
GeleZachas avatar
Tack Markus för att du inte är som de andra korrupta åsnorna!

Kul att Örebropartiet får uppmärksamhet ändå, sådant här gynnar opinionen

Allard får min röst
Citera
2026-02-10, 00:20
  #355
Medlem
AbortRetryIgnores avatar
En fem meters i övrigt naturtrogen Allard-staty med svångremmen extra hårt spänd kanske är konst som faller spar-Allard i smaken.
Citera
2026-02-10, 00:23
  #356
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goderian2
hur får man plats med 18000 konstverk i en kommun? antagligen räknas all bråte med på alla museers arkiv.
"Han har kämpat emot att 1% av byggkostnaden av nya byggnader ska gå till konst" menas detta att nybyggnationers fasader beställda av kommunen utsmyckas?
Fina byggnader är väl fina?
Ja, kommuner ska inte hemligstämpla saker om det nu stämmer, vi har ju en offentlighetsprincip
Regionen, Region Örebro har 18.000 verk.
https://www.regionorebrolan.se/sv/organisation-och-politik/sa-jobbar-vi-med/konst/
Kommunen har även de konst.
1% av vad byggnaden kostar ska gå till konst, Allard är emot det. Du kan ju kolla in här:
https://youtu.be/_WnazVBbVs8?si=p4TI80P3RlkB_JTG
Citera
2026-02-10, 00:25
  #357
Medlem
Room531s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Room531
https://m.youtube.com/watch?v=J2iPsjEmHbc
strax efter 25 minuter in i detta försöker man mörka vad en sjuklöverpolitiker gjorde... (smällde av glasögonen på någon, vet inte om det var riktar mot glasögonen för att han var arg på glasögonen eller om personen från M försökte eller delade ut en käftsmäll?)

"i en incident som hände här bakom..." så stängs ljudet av. Det har nämnts innan men där är en tidsstämpel.
Är det någon som har videon uppladdad på annat håll? Den är nu satt som "private". ca 30 minuter lång.

(Det har nu visat sig vara mindre dramatiskt än en käftsmäll, snarare drog han med handen för att vinkla bort telefonen som filmade, antagligen pga irritation över att bli filmad av örebropartipolitilern, och den var nära ansiktet och glasögonen åkte av)
__________________
Senast redigerad av Room531 2026-02-10 kl. 00:28.
Citera
2026-02-10, 00:27
  #358
Medlem
Markus Allard ska in i riksdagen. Kosta vad det kosta vill.
Citera
2026-02-10, 00:30
  #359
Medlem
Doodis avatar
Vår nästa stadsminister om vi vill få till en förändring i det här landet. Mycket snack och lite verkstad från så många av er.
Citera
2026-02-10, 00:33
  #360
Medlem
Haha antingen är det vänsterslödder som gnäller som själva är de mest odrägliga och våldsamma i politiska sammanhang, eller så är det räddhariga och konflikträdda svennebananer som blir nervösa när någon höjer rösten litegrann. Allard gjorde inget fel över huvud taget. Det är efterblivet och ohederligt att gnälla på när någon reagerar, istället för på idioterna i fråga som faktiskt startade konflikterna till att börja med. I det här fallet en moderat som fysiskt angriper en ÖPare, eller kärringsossen som försökte rycka tag om mobilen från samma person. Hoppas verkligen ÖP kommer in i riksdagen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in