Citat:
Ursprungligen postat av
AxelKardan
ArthurK beskriver platsen för 861.
Mig veterligen finns det ej någon 871 i Falu Kommun.
Men jag motbevisas gärna i den frågan.
Platsen för 861 diskuterades på Flashback för runt tio år sedan. Samtliga av dessa anläggningar är av modell större, som Falun då den inte är del av radararvet. 871 kvalar in precis innanför gränsen till Falu kommun. Denna typ av anläggning är liten och kan vara väl maskerad. Man kommer ofta ända fram och kan i stort sett kasta sten på huvudattraktionen.
Namnet på vägen ger bort allt, iofs visas namnet ej på Lantmäteriets kartor utan på annat håll. FM äger som vanligt inte marken så det går bra att lagligt ta sig ändå fram. Noteras är att anläggningen är topp tre av de bäst maskerade 871 på kartor.
Frågan som vi diskuterar är den som ställdes i texten från tbsweden någon vecka tillbaka där man påstod att det fanns två stora radaranläggningar i zonen. Tom en RRGC. Detta är inget annat än trams. Jag skulle inte säga att Falun är en del av zonen men inte alltför långt bort.
Vindkraft har även det diskuterats. I närheten av 861 samt 871 i Falu kommun finns det massor av värdelösa vindkraftverk men man har sagt nej till mer och FTN störs inte.