Citat:
Ursprungligen postat av
Xenonen
Jag läste en gång om hur det i USA var polisen som var största distributör av barnpornografi som del av deras brottsprovokation. (Före Internet var lika stort som idag) Det var rentav så illa att det var svårt för kunderna att i förväg inse att det de trodde det var en vanlig porrtidning de beställde via posten i själva verket innehöll barnpornografi så de kunde gripas så fort de plockade kuvertet ur brevlådan.
Brottsprovokation är ett väldigt farligt lutande plan. Vad kommer härnäst? Falska morduppdrag? Poliser som går runt i skolorna och ser om de kan locka någon ungdom att sälja vidare knark? Speciellt finns det psykiskt svaga individer som inte skulle göra någon skada normalt men som lätt faller för en professionell provokatör.
Brottsprovokation för brott som innebär menlig och direkt skada för annan skall vara ok. Alltså inte försäljning av fulsprit, cannabis och de flesta andra brott. Inte heller köp av barnpornografitidningar, alltså, då det inte är en direkt fara för annan. Men mord, misshandel, våldtäkter, sprängningar, terror, anlägga bränder och likande skall vara möjligt. Går du med på att utföra dessa brott så skall du in i fängelse. Oavsett om du hunnit med att göra gärningen eller inte.