Citat:
Ursprungligen postat av
Inkommer
Hög behöver man inte vara för att det finns spår av droger i blodet. Testerna säger varken om man är påverkad eller inte.
Men nu vet vi inte ens om hon haft spår av olagliga droger i blodet.
Nä, men nu hade Nyberg oförklarligt kört av vägen och in i en stolpe. När poliserna sedan kom dit, så gjorde de en bedömning av hennes beteende och fann det sannolikt att hon var påverkad av nån substans. Det är polisens profession att kunna göra såna bedömningar, och vidta åtgärder.
Hade de upplevt Nyberg som redig och nykter så hade de sannolikt nöjt sig med ett utandningsprov. Polisen möter påverkade personer i sin yrkesutövning varje dag, och vet hur koksade personer rör sig och pratar.
Jag vågar dessutom påstå att det är ytterst liten sannolikhet att poliser på fältet har en aning om vem Katja Nyberg är, då hon haft en rätt begränsad roll. Hon är inte direkt Jimmie Åkesson.
Om det kör som en koksad anka, beter sig som en koksad anka, ger utslag på snabbtest som koksad anka, har blod från en koksad anka, och dessutom har kokain i en påse - då är det sannolikt en koksad anka.