2026-02-01, 22:39
  #13
Medlem
anomaligns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tjanska
Det betyder inte skrotar utan färre, sedan när man åter fått kunskap så går det snabbare med fler när tiden är inne.

De har skrotat löftet att fördubbla landets energiproduktion med investering i 10 nya kärnkraftverk till år 2045.
Citera
2026-02-01, 22:41
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anomalign
De har skrotat löftet att fördubbla landets energiproduktion med investering i 10 nya kärnkraftverk till år 2045.
Visst men får börja med detta, kan ju inte besluta om fler då det är många mandatperioder till dess och S har inte visat korten än.
Citera
2026-02-01, 22:58
  #15
Moderator
Strix m/94s avatar
Rubriken förtydligad.

Strix/Mod
Citera
2026-02-01, 23:04
  #16
Medlem
Victor-Cronhielms avatar
Ambitionen är alltså inte borta, utan enbart lägre.
Citera
2026-02-02, 00:46
  #17
Medlem
Har beslutet fattats så är det klokt. Det finns viktigare projekt just nu än att bygga ut kärnkraften. Försvarets expansion samt utbyggnad av tukthusen måste gå före.

Om det nu ska ske lättnader m.a.p konsumentens elkostnader är det betydligt snabbare och dessutom helt gratis att sänka elskatten och andra kostnader. Det kostar ingenting till skillnad från att bygga dyr kärnkraft.
Citera
2026-02-02, 00:50
  #18
Medlem
Galejans avatar
Lösningen finns betydligt närmare än att kasta miljarder och årtionden på kärnkraft. Kryp till korset med Ryssland så finns det oändligt med energi att köpa till låga priser. Tyskland har drivit hela sin industri på det och nu gör Kina snart samma sak. Det är betydligt vettigare än att vräka bottenlösa mängder skattemedel på tio nya reaktorer som inte är klara förrän 2050.
Citera
2026-02-02, 05:16
  #19
Medlem
knarkhitlers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anomalign
De har skrotat löftet att fördubbla landets energiproduktion med investering i 10 nya kärnkraftverk till år 2045.
Nej din korkade fucktardtransa. Tio reaktorer motsvarar inte en fördubbling.
Citera
2026-02-02, 06:22
  #20
Medlem
Syrons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av knarkhitler
Nej din korkade fucktardtransa. Tio reaktorer motsvarar inte en fördubbling.

Hur kan du bedöma det? Reaktorer har variabel effekt beroende på omfattning och effektivitet.
Citera
2026-02-02, 06:40
  #21
Medlem
Byråkratin och onödigt höga säkerhetsföreskrifter är en stor bov i dramat.
Citera
2026-02-02, 06:47
  #22
Medlem
Teus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hasse63
Byråkratin och onödigt höga säkerhetsföreskrifter är en stor bov i dramat.
Onödigt höga? Ryssland hackade en damm i Norge förra våren och släppte ut 6 miljoner liter vatten "for the lulz". Svenska infrastrukturprojekt ska absolut inte slappa med säkerheten.

Centralisera projejtet, modulärisera och standardisera arbetet, och bygg en rejäl säkerhetsbarriär runt det. Kommer Greenpeace in ska dom som lanserat ritningarna till projejtet ha dödsstraff.
Citera
2026-02-02, 06:56
  #23
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anomalign
https://marcusoscarsson.se/just-nu-nytt-besked-om-karnkraft-finns-inte-ekonomi/

Tidöregeringen har dragit tillbaka planerna på att storsatsa på kärnkraft med motiveringen att det är dyrt och tar lång tid, vilket kritikerna från vänstern sade från början. Staten skulle behöva låna ut många hundratals, kanske tusentals miljarder i speciella lån med extremt hög osäkerhet och risk för att företag skulle ta på sig att genomföra projektet. Nu säger regeringen det som alla som kan något har sagt från början, att det skulle kosta mer än det smakar.

Men de måste väl rimligen ha vetat detta från början, att ett sånt projekt är så ineffektivt och dyrt att det på ren svenska stavas: "efterblivet". Eller?

Så har de bara ljugit när de sade att de tänkte genomföra projektet? Var det bara tomt prat för att vinna poäng hos de... låt oss säga mindre eftertänksamma demografiska segmentet?

Eller kan de äntligen ha tagit till sig av kritiken och faktan som finns? Representerar det här en svängning hos Tidöregeringen? Kommer de snart börja prata om att investera i uppgradering av stamnätet och mer förnybar el?

Vad tänker ni som verkligen var förtjusta i tanken på en massa nya kärnkraftverk? Är ni besvikna?
Det handlar om att man inte klarar av att ändra på den lagstiftning som skattar ihjäl kärnkraft.

Det är också så att det inte längre finns vilja, medel eller någon ork i Sverige.

Det är för jobbigt att bygga upp så komplicerade grejer utan ryssarna så då straffar man hela det svenska folket som nu kommer bli fattigare och fattigare.

Nu blir det aldrig mer industri i Sverige.

På sin höjd galna projekt som Northwolt och Stegra, men resten kommer dö ut.

Svenskarna får vad de förtjänar
Citera
2026-02-02, 07:05
  #24
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Syron
Hur kan du bedöma det? Reaktorer har variabel effekt beroende på omfattning och effektivitet.

Det är väl antalet reaktorer som menas och inte levererad effekt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in