2026-01-28, 22:30
  #229
Medlem
Ursula är en jävla landsförädare utan dess like, europe dör ut, vi blir minoriteter I våra egna länder, kan någon göra något för helvete?
Citera
2026-01-28, 22:39
  #230
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vindpinad
Sedan EU-inträdet har jag aldrig fått rösta om någonting. Alla beslut tas bakom slutna dörrar och presenteras senare på en TV-skärm. Massinvandringen, NATO-medlemskapet, transtramset och nu ett frihandelsavtal med Indien vilket kommer innebära en extrem folkförflyttning till Europa.

Jag har inte fått rösta om något av det här. Jag har inte ens fått rösta på Ursula Von Der Leyen som tydligen representerar oss i EU. Alla beslut tas över våra huvuden. Hur i helvete är EU en demokrati?

Du har fått rösta om i EU-valet vart femte år och förutom det har du kunnat personrösta på kandidater i de svenska valen som driver olika EU-frågor. Men det är sant - ingen kommer komma hem till dig och fråga vad du vill när du ligger på sofflocket.
Citera
2026-01-28, 22:49
  #231
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lord.Hell
Eller så går priserna ännu mer ner då det kommer byggas som fan och mer personer delar på infrastrukturen? Du utgår alltså på att antalet bostäder och konsumenter förblir detsamma? Ta en kurs i ekonomi.
Vart fan har du sett en prisnedgång på bostäder där befolkningen har ökat markant på kort tid?
Vilken planet bor du på där det går lika snabbt att bygga en bostad som för en person att emigrera till Sverige?
Ta din "ekonomi"-kurs, stoppa upp och läs på hur det gått för Kanada när dom ökade mängden migranter på kort tid.
För att göra det enklare för en pajas som du skickar jag med lite relaterade länkar.
https://www.firstpost.com/explainers/canada-housing-crisis-indian-students-woes-jobs-immigration-ontario-justin-trudeau-government-131759 32.html
https://uwindsor.scholaris.ca/server/api/core/bitstreams/89455085-6c38-4f3f-9dc0-8b75d3fe4f22/content
https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/corporate/reports-statistics/research/immigration-housing-prices-municipalities-canada.html
https://www.cbc.ca/news/politics/ircc-immigration-housing-canada-1.7080376
Citera
2026-01-28, 22:49
  #232
Medlem
Syrons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nogarnog
Ursula är en jävla landsförädare utan dess like, europe dör ut, vi blir minoriteter I våra egna länder, kan någon göra något för helvete?

Förutom att du överdriver ganska rejält, vad exakt menar du?
Citera
2026-01-29, 00:45
  #233
Medlem
HomoDeuss avatar
När börjar de komma? Kommer de att få bidrag om de tar med familjen? Var ska de bo? Får de permanent uppehållstillstånd sen?
Citera
2026-01-29, 00:48
  #234
Medlem
Hallbarhetnollas avatar
Kommer Foodora kunna anställa alla dessa högutbildade läkare och ingenjörer som snart och likt en gräshoppssvärm invadera Europa?
Citera
2026-01-29, 03:14
  #235
Medlem
Bryssel och Europas ledare fortsätter att förstöra Europa.
Nästa grej blir kommunisterna,satan själv Keir Starmer kommunisten är i Kina nu.
Nej fy fan, våra ledare kan inte fixa europa dom vill bara söndra.
Citera
2026-01-29, 05:11
  #236
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nogarnog
Ursula är en jävla landsförädare utan dess like, europe dör ut, vi blir minoriteter I våra egna länder, kan någon göra något för helvete?

Tror det är vi som måste göra något, men istället för något så borde alla män samlas på gator och torg och göra ingenting, ala gandhi style
Citera
2026-01-29, 06:19
  #237
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av laafham
Handel är bra och självklart. Det som är vansinnet här är att öppna dörrarna för en omfattande invandring av indiska medborgare till Europa.
Nej det är förenklat och ett ytligt resonemang, det är inte per definition bra att börja importera lågprisskit från ännu ett rövhål till land.
Citera
2026-01-29, 07:08
  #238
Medlem
Negoisms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LaxenLarsson
Indien är överbefolkat, ett utbyte av arbetskraft kommer garanterat på köpet i form av indiska män. Sjukt hur våra politiker är på oss och våra bönder när det gäller miljökrav men öppnar upp helt mot en billigare marknad som slipper alla regler

Tillsammans med Mercosuravtalet blir detta dödsstöten för EUs bönder. Nomenklaturan i Bryssel vill oss inte väl.
Citera
2026-01-29, 07:18
  #239
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leif-o-billy
Du hittar alltid något som innebär att stödet till Ukraina ska minska. Du behöver inte kissa i byxan för handelsavtalet Trump kommer inte att göra ett skit. Indien är viktig handelspartner till USA också. Inte så många varor som USA och Indien konkurrerar om när det gäller import från EU eller export till EU
Det är hyckleriet som är fel, vi fortsätter köpa mer olja/gas av ryssland igenom Indien o på så sätt finansiera kriget åt Putin, vi köper mer olja/gas som har sitt ursprung från ryssland än vad vi skänker vapen till Ukraina, genom frihandelsavtalet gör vi det legitimt att att fortsätta köpa än mer olja från Putin.
Citera
2026-01-29, 07:21
  #240
Medlem
Twitterturkens avatar
Påminner om boken The Camp of the Saints som handlar om hur Europa går under pga massinvandringen, då var det just från Indien som det strömmade in folk från.
Det som var en dystopisk novell på 70-talet används som en manual av eliten idag.

Och inte finns det ett enda parti som vill lämna EU heller, skrämmande.
__________________
Senast redigerad av Twitterturken 2026-01-29 kl. 07:25.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in