Citat:
Ursprungligen postat av
A1HORNYLAD
Jag blir nedstämd av att Trump vill förhandla med mördarregimen och att de själva (naturligtvis) säger sig vilja förhandla. Ska det bara bli ett nytt kärnavtal, regimen sitter kvar, sanktioner lättas (så kleptokraterna blir ännu rikare) och folket fortsatt hålls gisslan. De kanske får lite mat på sin höjd, men ingen frihet.
Enda positiva idag är att Tysklands förbundskansler sagt att regimen måste försvinna (ungefär). Att USA ska hålla en stor militärövning i området, tja. Jag hoppas faktiskt att någon gör ett litet misstag någonstans och att Iran överreagerar, så att krig utbryter. Annars ser jag bara fortsatt mörker nu.
Hey, cheer up Sport.
Is i magen osv.
De bjöd upp till ”förhandlingar” förra gången också, och sen gick de in hemligt under natten och bombade atomanläggningarna.
De förvarnade ingenting, det är bara gjorde det.
Nu heter det flygövningar, de har sagt att de ska göra tre dagars flygövningar, det kan vara så att USA attackerar på dygn två till tre.
Alla vet att det inte går att lita på regimen, i 47 år har de efter varje protest efter varje blodbad, lovat reformer, men ingenting har hänt. Det har eskalerat mera, de har blivit mer brutala, hur det nu ens var möjligt.
Trump vet att det enda som regimen fattar är hans stövlar mot mullorna nackar.
Det här är det enda språk de fattar.