Citat:
Ursprungligen postat av
flugornas
Tack det var ett svar som får mig att förstå hur det fungerar i djur världen, för att följa upp det så undrar jag varför vi människor använder pornografi för fantasier i samband med masturbation?
Det handlar om så kallade "Spegelneuroner".
Spegelneuroner är en typ av nervceller i hjärnan som aktiveras både när en individ utför en handling och när den observerar samma handling hos någon annan.
Med andra ord, när du tittar på pornografi utsöndrar hjärnan samma belöning i form av signalsubstanser som du hade fått om du faktiskt gjort ansträngningen att lägra en kvinna själv.
Intelligenta människor inser dock att man får betala ett högt pris för att lura hjärnans belöningssystem på det sättet. Ibland kan priset bli så högt att det innebär en ofrivillig incel-tillvaro.