Nya och nya, det släpptes i September, men det kan ha gått en och annan obemärkt förbi!
Callisto Protocol försökte ju att vara en spirituell uppföljare till Dead Space, men föll ganska hårt pladask på röven. Bloober Team har nu försökt med sitt egna spel, Cronos: The New Dawn, och det är ett betydligt, betyyyyydligt bättre försök än vad Callisto var.
Det utspelar sig i framtidens OCH 1980-talets Polen där en mystisk sjukdom muterar människor till groteska monster som kallas "orphans". Väldigt mycket body horror.
Dead Spaces gimmick var ju att man behövde skjuta av lemmarna på monstren för att de skulle dö. Här kan du skjuta ihjäl monster som i vilket annat spel som helst, MEN de lämnar efter sig sitt lik som andra monster i närheten kan absorbera för att bli mycket starkare. Hur man stoppar detta rån att hända är att helt enkelt bränna upp liken.
Spelet har blivit ett av mina favoritspel i genren någonsin. Så fantastiskt kul att se Bloober växa från en liten obskyr studio som gjorde skräck-walking sims till att få göra Silent Hill 2-remaken, för att sedan använda erfarenheten de fick där till att skapa något helt eget och nytt som dessutom är väldigt kul att spela.
En trailer säger mer än tusen ord:
https://youtu.be/81QCcARZ4DI