Citat:
Ursprungligen postat av
Jordgubbe
Tycker trådfrågan är bra. Tror inte det måste betyda att psykiatrin skall avsätta mer resurser. Kan lika gärna bli tvärtom, att när man lär sig varifrån problemen kommer de avfärdar den (hänvisar den i rätt riktning). Gissar att KBT och information är vad som nu görs, och att sociala medier spökar i journaler men ingen egentlig samlad bild görs. Kanske läge för nån att utveckla en app (digital kbt och info mm), och bli rik. Visst är fler än fjortisar trasiga av detta. Vore idiotiskt om medicinering går till detta.
Ett felsök hos en psykolog bör ju leda till att de förstår att personen mår dåligt av Social media, både i vilket skede personen börjar må dåligt under dagen (efter vilka situationer) och känslorna i sig som är kända just för Social media.
Att man inte duger osv. eller är onöjd med sitt utseende, ätstörning mm. eller ångest för att man tror att man måste va rik osv.
Det där är ju väldigt känt i samhället nu, inte bara psykologer som vet om vad dessa känslor brukar komma från för fenomen. (Social media)
Resultatet borde ju komma ganska snabbt att psykolog säger att man bör sluta med Social media och det är det som gör att man mår dåligt. Sen kan det ligga annat där i botten med hos vissa som t.ex. att man söker uppmärksamhet från andra, som i sin tur kan bero på dåliga föräldrar som inte bryr sig.
Det är uppenbart som du säger att folk behöver prata av sig och få bearbetningssätt att hantera och bygga upp livet och sig själva på. Och få bort det som gör att dom mår ännu sämre medans de möjligtvis duckar ett grundproblem som kommer bita dom i arslet en dag.