Då satt du väl i fyllcell eller kalcell.
För man har inte galon i madrasserna i normalcell.
I tråden har man påstått Jönköping och det är sannolikt.
Citat:
Ursprungligen postat av Connykrim
Nu kommer chrippa säkert sitta där och tänka igenom sina livsval. Har han mer än 30 IQ så inser han att det är linnea som förstört hans liv inte hans bror, som försökte rädda honom.
Undra vem som kommer dumpa vem, för slut kommer det ta mellan dom tids nog
Kan folk bara sluta försvara pappskallen. Han sitter häktad på grund av sitt eget högmod.
Ja, allt är en enda röra men Jockiboi har inte makt över en svensk tingsrätt. Och om han nu mot förmodan skulle ha det, är det då inte märkligt att ingen hävdar jäv? Varför skriks det om korruption överallt utom där det faktiskt spelar roll?
Ni som försvarar honom bör lär er lagen. Förstå också att det sätt Chrippa har fortsatt bete sig på efter domen snarare är mer ammunition för åklagaren än något som hjälper honom.
Att han riskerar att häktas? Är inte det rätt tydligt att det var därför?
Jo, man kan tycka det om man är normalbegåvad. Men han har ju duckat så oerhört många andra varningssignaler. Jag är bara intresserad över hur hans psyke och intelligens (?) funkar.
Kommer ni ihåg att dom nämnde en stämpling i dokumentären?
Här är varför jag känner mig säker på att Joakim riggade stämplingen 14/3 2024 som Chrippa anklagades för. Ta er gärna tiden att läsa igenom detta och avgör själva om det utgör tillräckligt många indicier för att kunna bilda er en uppfattning om vem som egentligen ligger bakom stämplingen och fäll upp alla flikar för detaljeras info. Allt detta finns återgett i videos och storys postade av Anjp och Chrippa vid olika tillfällen, hänvisningar till källorna finns längst ner i inlägget.
Joakim hade ingen nyckeltag till Chrippas lägenhet så sent som i februari 2024
Jocke och Anjo gick in i lägenheten i början av februari och filmade Linnea. Den gången var det hyresvärden som släppte in dom, ursäkten han använde sig av till varför dom tog sig in i lägenheten var att han trodde att barnet var ensam i lägenheten med Linnea och i akut fara (vilket vi i senare skede vet är lögn, eftersom dom väntat i timmar utanför lägenheten och sett Chrippa lämna lägenheten tillsammans med barnet).
Påståenden om att akut situation föreligger ger ansvarsfrihet i hemfridsbrott
Joakim lurade Chrippa att polisen och socialtjänsten hade beordrat Jocke att ta sig in och kan mycket väl ha lurat hyresvärden detta för att få tillträde.
[/b] Googlejuristen Jocke ville inte riskera hemfridsbrott och ljög därför om att det förelåg en fara för barnets liv.
" Föreligger det en nödsituation kan detta föranleda ansvarsfrihet enligt BrB 24:4. Detta kräver dock att fara hotar liv, att faran är närstående (dvs. ”aktuell”) samt att det för övrigt inte är oförsvarligt att agera på det sättet."
Fejkad vattenläcka 13/3 2024 när Chrippa inte är i Sverige är Jockes enda möjlighet att ta sig in igen
Jag har initialt tänkt att Jocke använde den fejkade läckan bara för att han skulle få ansvarsfrihet för hemfridsbrott när Jocke gick in i Chrippas lägenhet, sen kom jag på att Jocke och Anjo var tvugna att ringa hyresvärden för att bli insläppta när dom tog sig in i februari - alltså hade Jocke ingen nyckel då och med tanke på vilket stort bråk som blossade upp för detta ser jag det som en omöjlighet att Chrippa skulle gå med på att ge Jocke egna nycklar efter detta. Att hyresvärden låste upp finns på film.
13/3 2024 inkommer en påhittad anmälan om en akut vattenläcka till hyresvärden
Felanmälningar till hyresvärden Söderstaden görs via ett formulär utan krav på inloggning https://soderstaden.se/felanmalan/ Det som pekar mot Jocke är att Chrippas privata e-post och telefonnumer har angivits. Ingen vattenläcka har rapporterats i någon annan lägenhet.
14/3 2024 går hyresvärden in, strax efter berättar Jocke att han har varit i lägenheten
Under morgonen 14/3 skriver hyresvärden till Chrippa att hyresvärden har gått in och kontrollerat läckan, strax efter detta skriver Jocke att han varit i lägenhetenför att undersöka läckan.
Stämplingsmeddelandena skrivs timmar efter att Jocke tagit sig in i lägenheten 14/3 2024
Stämplingen skrivs eftermiddagen 14/3 2024 (jag kan ta fram exakt tid)
Jocke skaffar nyckel i mars 2024 - men blir påkommen
Nästan direkt när Chrippa kommit hem från Dubai i mars 2024 går Jocke till hyresvärden och tar ut en egen nyckeltag, under tiden ringer Julia Chrippa för att veta var han är, att Jocke tagit ut en egen nycke avslöjas eftersom hyresvärden kodar om låset vid uttag av nya nyckeltags. Jocke ville inte att Chrippa skulle veta att han tog ut en tag.
Varför skaffar Jocke nyckel - ursäkter som inte håller
Han var sen med hyran - Chrippa hade precis landat från Dubai och var två eller tre dagar sen med en hyra Jocke offentligt gått ut med redan var betald och han skulle stå för i tre månader.
Jocke skulle hyra ut lägenheten för att inte behöva ligga ute med pengar - Jocke låg aldrig ute med pengar för lägenheten eftersom han aldrig hade betalt i någonting i förväg, inte heller den månad han bytte låset, han hyrde aldrig ut lägenheten och fick alltså inte in några pengar, han hade sagt upp lägenheten redan månaden innan. 1. Han kan inte utan Chrippas medgivande hyra ut lägenheten eftersom Chrippa var brukare, Jocke var borgenär. 2. Hyresgästen skulle bara kunna bo i lägenheten i mindre än två månader, eftersom kontraktet redan hade sagts upp och skulle löpa ut i maj.
Olivia skulle bo i lägenheten - Olivia var redan mitt uppe i sin flytt för att flytta till Norrköping och närmre sitt jobb hos Jocke och Jonna. Hon flyttade några veckor efter låsbytet, men flyttade aldrig in i Chrippas lägenhet, hon folkbokförde i Jocke och Jonnas lägenhet efter flytten, men berättar i poddar att hon har bott hos en kompis innan hon fick tillträde till den hyreslägenheten hon senare flyttade till.
Anjo berättar att polisen berättat att telefonen stämplingen skrivs ifrån har varit i Chrippas ägo
Anjo berättar detta. Det har tidigare framkommit att Jocke gav eller lånade ut denna telefon till Chrippa och efteråt krävt att få den tillbaka
Chrippa berättar att telefonen befunnit sig i Sverige när Stämplingen äger rum, men kopplar inte ihop händelserna
Chrippa berättar att Stämplingen lagts ner för att polisen konstaterat att telefonen stämplingen skrevs från befunnit sig i Sverige nät planeringen av stämplinen ägde rum. Han säger att han var utomlands, men han verkar inte ha lagt märke till att det hände i samband med "vattenläckan".
Jocke anmodade polisen att leta efter chatten
Chrippa berättar att polisen har informerat honom om att Jocke personligen anmodade polisen att leta upp denna konversation
Jocke spelar överraskad och skakad över något han redan visste om
14/1 2025 kontaktas målsägande i ärendet om att Chrippa misstänks för stämpling till misshandel, det får Joakim att gå ut på sin story och cosplaya chockad och rädd för sin familjs säkerhet. Varför är han det om han vetat om chattarna sen han bad polisen titta på det?
Information om chattarna läcker ut innan målsägandeförhör ägt rum
Praxis är att man som målsägande blir kallad för att få ta del av vad som framkommit. Så sker även i detta fall, men innan dom målsägande Anjo och Jocke kallats, hinner Anjo gå ut med flera videos om stämplingen - Joakim har tydligen fått veta vad "Chrippa skrivit" om honom per telefon med polisen, men Anjo får inte veta något alls innan han är kallad till polisen och blir delgiven detta. Dagboksbladet avslöjar att detta sker mer än en månad efter att dom blivit informerade om att dom är målsägande.
Källor till varje punkt:
Jag orkar inte lyssna på alla videos med Anjo igen, så jag punktar upp information som gör att just dessa videos är lätta för er att hitta. Jag är säker på vad jag har hört och läst.
Stämplingsmeddelandena skrivs timmar efter att Jocke tagit sig in i lägenheten 14/3 2024
Datum stämplingen hände (tid finns angiven i annan video på Anjos kanal, det är em 14/3): https://youtu.be/Vs9c_W-QJz4?t=354
Varför skaffar Jocke nyckel - ursäkter som inte håller
Jockes storys, Anjos videos dagarna som följer efter nyckelbytet som hände någon gång mellan 2/3-4/3 2024, podd mellan Olivia och hennes vän Shyrin.
Nej, först satt jag i arresten där var det bara en galonmadrass på golvet, inte ens toa. Typ fyllecell sedan blev jag flyttad till häktet.
Asså... Vad vet du? Har du suttit häktad?
Chrippa går inte genom arresten, utan det blir raka vägen upp till häktet och alltså inga galonmadrasser.
Nej, jobbat i såna lokaler.
Innan Soc blev inblandad träffade han sin dotter. Det är senaste halvåret när Jocke förbjudit Julia att låta honom träffa henne han han inte har kunnat träffat sitt barn.
Jag skiter i om dom har träffats eller inte. Det jag menar är att Chrippa gång på gång har valt Linnea över hans dotter. Min poäng var då att han verkar älska Linnea mer än hans egen dotter vilket (Enligt mig) är helt sinnessjukt
Om det här vore hållbart juridiskt hade det framförts av ett ombud, inte i PM och trådar på nätet.
Det är juridiskt hållbart. Joakim fejkade stämplingen.
Advokaten menar bland annat att det ”framstår som osannolikt” att hennes klienter skulle genomgå en förundersökning och brottsmålsprocess ”för att på falska grunder anklaga de misstänkta”.
Jag skiter i om dom har träffats eller inte. Det jag menar är att Chrippa gång på gång har valt Linnea över hans dotter. Min poäng var då att han verkar älska Linnea mer än hans egen dotter vilket (Enligt mig) är helt sinnessjukt
När har han gjort det? Det är inte sant heller och din teori är en illasinnad sinnessjuk teori.
Mönster som redan kunnat avskrivas som desinformation.
Linnea kan vara gravid, behandla henne därefter.
Bilden som hon lade ut på snap är från tidigast september, då hon gjorde en bladder scan eller liknande. Skulle hon varit gravid då så skulle magen vara betydligt större. Hon vill bara ha reaktioner. Hon eldar på detta trots att hon säger att hon vill vara ifred.
När har han gjort det? Det är inte sant heller och din teori är en illasinnad sinnessjuk teori.
Är du efterbliven?
Han har gjort det hela tiden. Har man barn så väljer man inte att vara tillsammans med ett jävla psycho som nedvärderar och mobbar barnets utseende. Man lämnar äcklet och väljer att vara med sitt barn.