Citat:
Ursprungligen postat av
Skampi
Lite kul att lyssna på Fråga Stjärnorna-podden där Sandra var med nyligen. Okej, kanske inte ett tips för de som totalt struntar i astrologi, men kul för den som gillar astro och Sandra.
Hon nämnde igen att "många vänner och min kille vill att jag utreds för autism". Jag tror inte alls hon har autism, däremot kan hon passa in i Tiktok-autist-grejen som trendar bland unga kvinnor idag... Var mycket prat om hur hon är som person, vilket jag tyckte jag intressant.

Hon berättar att hon är hård och rak, inte är en sådan som låter saker ligga och skava länge. Även att hon är hämndlysten och inte kan ge exempel då det handlar om saker som inte ens är lagliga. Undra om hon kastat bajs på dörren till trekantstjejen eller?

Jag tror absolut att hon har det men nevermind. : ) Känns lite pointless att diskutera här (eftersom ingen av oss känner Sandra irl), gjordes för ett tag sedan för övrigt. Men väldigt tråkigt att höra att hon gör olagliga saker som hämnd. (Över huvud taget, bara grejen att ”hämnas” när man är över 40 bast?)
Citat:
Ursprungligen postat av
tomatsopp
Sandra skrev i en kommentar idag att Björn kan rätt bra franska.
I en annan kommentar hängde Sandra även ut en anonym, vänlig kommentar vid namn. Väldigt passivt aggressivt. Det förstärkte min jättetråkiga (hyfsat nya) känsla av att Sandra avskyr sina läsare. Eller är hon bara trött på bloggandet?
Ja, hon har gjort så förr när hon blivit irriterad. Visserligen inte med efternamn men om personen väljer att underteckna med bara sin initial är det dålig stil att skriva ut hela namnet. Men tror absolut inte att hon avskyr sina läsare eller har tröttnat på bloggen. Däremot att hon är snarstucken - vilket hon väl även säger själv att hon är - och då inte reagerar särskilt vuxet.
Citat:
Ursprungligen postat av
ontopic
Den där Ellen ser ut att vara en sån som inte gillar att vara rekvisita på bilder. Undrar hur tongångarna går när man ger bort en osåld skiva, kör man en "den här blev ändå över så varsågod"-förklaring vid överlämnandet eller är det fullt ut "varsågod här får du min musik som jag skapat"? Försöker tänka mig vilket som vore minst genant.
Ellen är jazzsångerska så säker därför just hon fick den och inte Ea.
Edit: menar alltså att det kan vara relevant att ge sig egen musik till en kompis som är musiker. Hon kan mycket väl ha sparat den just för det ändamålet eller tänkt, om hon fått den över, att det ändå var en bra present till en sångerska och tagit med till Ellen vid flytten. Tycker absolut inte att det var genant. Som sagt var tror jag det fanns en tanke bakom till att just Ellen fick den och inte Ea.
Det är kul att läsa om Paris men får ångest av bilden av barnet i sin säng med fönstret, som ser ut att sitta lågt, precis vid sängen. Han har ju dessutom eget rum (= obevakad på natten). Hoppas verkligen att de har barnlås på fönstret. (Bor fem trappor upp.) Eller räknar de med att en 4-åring antingen är för dum eller för smart för att få för sig att öppna fönstret och luta sig ut lite för att studera gatulivet?