Citat:
Ursprungligen postat av
MrJake
Verkar helt klart vara en intressant växt. Får hoppas att t.ex. a..mexperten kikar på denna och hittar en återförsäljare av en produkt som faktiskt är aktiv. Låter nästan som att vi äntligen kan ha hittat en växt som åtminstone någorlunda kan jämföras med kratom. Sen är jag alltid skeptisk till såna här fynd fram tills jag provat det - men håller tummarna för att detta är något bra!
Mitragyna javanica, Mitragyna hirsuta samt akuamma var inte mycket att hänga i julgranen, trots att dess alkaloider binder till opiodreceptorerna på olika sätt.
Gjorde lite efterforskningar på den. Till skillnad från Kratom saknar den adrenerg + serotonerg aktivitet. Vidare är den en full μ-opioidagonist och inte partiell som kratom. Effekten verkar vara mer tung och kroppslig samt sederande, medan kratom är mer stimulerande och fokusgivande.
Psychotria Colorata verkar tyvärr inte ge användaren så mycket eufori heller.
Vidare har dessutom en större risk att orsaka andningsdepression.
Så, min tolkning är att Psychotria Colorata potentiellt är mer likt en traditionell opiat, dvs mer "neråt" än vissa andra opioder. Fast utan så mycket eufori.
Personligen låter tyvärr inte detta så lockande för mig, eftersom jag gillar de opioder som ger mig fokus och stimulans.
Men många kan säkert få ut positiva upplevelser från den, särskilt om man är förtjust i sederande opiater eller opioder.
Men vi får se - Kommer den till den svenska marknaden så kommer jag säkert prova den i alla fall.