Citat:
Ursprungligen postat av
johkv637
De orden är ju tyvärr inte värda kattskit idag. Trumpälskarna måste vara nöjda. Sverige och EU är i ett krisläge
De orden är mycket värda, vilket vittnar om att det finns republikaner som går emot Trump och hans kärna av Maga Die hard.
Grönland är en uppenbar vattendelare som fått republikaner att reagera och det är dags att de vaknar upp ur kokongen.
Likt den resolution som röstats om i senaten.
Likt dessa republikaner:
(FB) Hur kommer USA få Grönland?
Likt följande:
GOP senator’s scathing message to Stephen Miller: Get informed on Greenland or leave the job
Tillis utifrån Stephen Millers påståenden om Grönland:
"Stephen Miller doesn’t represent the US government, he represents the Article II branch."
" the amateurs who said it was a good idea should lose their jobs.”
“Folks, amateur hour is over. You don’t speak on behalf of this US senator or the Congress. "
Kommentarerna från Tillis är några av de starkaste hittills från en republikansk lagstiftare efter Vita husets biträdande stabschefs påstående att USA har rätt att ta Grönland.
Tillis är republikansk ledare för senatens NATO-observatörsgrupp och har tjänstgjort som den högsta republikanen i senatens tvåpartipolitiska observatörsgrupp för NATO sedan 2018.
"Vi måste göra det mycket tydligt att vår styrka och vår förmåga att visa makt för att stå emot Putin, att stå emot Ryssland, att stå emot Kina, Iran, allt vilar på denna utsökta förmåga som vi har inom ramen för Nato".
“It’s very important for the NATO alliance to know that we have their back because they’ve had ours.”
https://edition.cnn.com/2026/01/07/politics/greenland-thom-tillis-stephen-miller