Citat:
Ursprungligen postat av
Dr.skalmanski
Därför att socialister är pro-islam. Faller den nuvarande regimen faller Islam.
Absolut inte. En riktig socialist är emot islam och anser att det är en livsfara för samhället och mänsklighetens framtid.
Det finns vänstersnusk som är pro-islam men det har inget med socialismen att göra. Jag skulle nog vilja påstå att de flesta till vänster idag inte är socialister. De är vänstersnusk som stödjer massa olika anti-socialistiska saker.
Främsta anledningen till att vänstersnusket stödjer "Palestina" så mycket beror på att de historiskt stödde PLO som är en sekulär anti-muslimsk organisation som ligger mycket till vänster politiskt sätt.
Så att vänstersnusket (som inte är socialister) idag stödjer terroristerna i Hamas visar hur efterblivna de är. De begriper inte att de helt plötsligt stödjer det som de inledande stödde som är fiende till terroristiska Hamas.
Att de inte stödjer Iran (enligt topic) är lite fel då det faktiskt var vänstersnusk i Sverige och Europa som visade sitt stöd till den muslimska iranska diktaturen när USA var där och bombade. Den misslyckade bombningen som muppen Trump hävdade var så framgångsrik.