Citat:
Ursprungligen postat av
fuckthew0rld
Förstår inte varför detta förslag om och om igen i media låter som det är spikat. Det har inte ens röstats i riksdagen
För att det är en låst reform även om den inte är spikad rent juridiskt. Jag har precis fått anställning som projektledare på en kommun som under våren kommer göra enorma förändringar för att vara redo när aktivitetskravet drar igång även om förslaget inte röstats om. 1 juli ska kommunerna vara redo att börja tillämpa aktivitetskravet och från och med oktober så kommer vardagen se mycket annorlunda ut för många på försörjningsstöd.
Citat:
Ursprungligen postat av
StoreSvarte
Vad exakt för riktiga jobb kommer dessa människor kunna få när alla lågavlönade arbeten är tagna av människor som lever på socialbidrag och lever på existensminimum?
Förhoppningen är egentligen inte att Sveriges bidragsberoende invånare ska ta lågavlönade arbeten då dessa helt enkelt inte finns för alla, det är snarare att de ska motiveras att studera till bristyrken.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lilly28okt2009ober
Detta är fullständigt vansinne 😂 Sverige styrs av personer med allvarliga vanföreställningar – tyranner, rakt igenom. Ingen människa ska tvingas ut i arbete. Och minsta lilla jobb, minsta lilla praktik de försöker tvinga på folk ska ge minst 30 000 i lön. Vad fan tror de här idioterna att de är? Det är 2026. Slavarbete ska inte existera. Att dela upp människor efter titlar ska för helvete kastas i soporna och brännas upp. Vad är det här för jävla påhitt?
Den som plockar skräp, fyller hyllor eller gör vilket jävla jobb som helst ska ha hög lön och behandlas som den värdefulla människa den är – för den plockar upp efter er, era jävla sopor. Och folk som inte ens jobbar ska också kunna leva, göra vad de vill och ha en värdig ekonomi utan att behöva redovisa varje jävla andetag. Det där sjuka digitala systemet ska för fan brännas upp eller begränsas till ett fåtal – för massor av människor klarar inte digitala system, särskilt inte i maktpositioner.
Ingenting av detta hade behövt gå så här långt om alla haft mänskliga rättigheter och inte stängts ute från dem. Punkt.
Folk nekas, förtrycks och krossas i det här jävla landet som totalt tappat förståndet. Tyranner har tagit över överallt där det finns makt. Mängder av farliga, grandiosa, egotrippade jävla idioter som förstör allt de rör vid.
Och alla dessa jävla tyranner på chefspositioner – inom vården, rättsväsendet, överallt. Folk får ingen vård, ingen psykiatrisk hjälp. De möts av maktmissbrukare som begår repressalier och tyranni. Och ett rättsväsende som inte lyfter ett finger för människor – utan istället hejar på tyrannin och deltar i den.
Era jävla idioter.
Jag kan hålla med om att ingen människa ska tvingas ut i arbete men denna människa får i så fall avsäga sig rätten till skattefinansierat försörjningsstöd också. Just denna reform handlar om att försörjningsstöd har driftat långt bort från dess ursprungliga syfte - att fungera som ett skyddsnät när man är arbetslös innan man hittar nytt jobb - till att bli en mångårig inkomstkälla och detta är vad regeringen vill bryta.
Citat:
Ursprungligen postat av
mystiskstiligman
"60-åringar i rollator eller alkisen Bengan som knarkat och supit i 50 år" kostar precis lika mycket i socbidrag som "Mohammed och hans vandrande tält Khadija" din efterblivna idiot.

Problemet i Mohammed och Khadijas fall blir uppenbart först när man tittar 10-20 år fram. Att de två sitter på evig försörjningsstöd hade inte varit särskilt farligt om de hade fått barn som hade blivit självförsörjande individer som bidrar till vår välfärd. Så som verkligheten ser ut så är det dock tvärtom: de får 5-6 barn varav de flesta inte klarar grundskolan och blir ytterligare belastningar för systemet. Och en stor anledning till detta är faktiskt att deras föräldrar inte integrerats och jobbat. Aktivitetskravet kommer göra stor nytta även här.