2026-01-09, 21:55
  #3241
Medlem
Agent.Provocateurs avatar
Som du säger, han blev överrumplad, varför? Kanske för att han filmar med sin jävla vänsterhand. Finns en anledning till varför polisen har bodycams som inte ICE verkar ha. Du ska ha full koll på situationen.
Citat:
Ursprungligen postat av Sobrilbil
Vad får dig att tro det? Ingenting tyder på det. Varför hörs ingen duns, inget ljud från honom som tyder på att han fick en smäll och fick ont, bara ett ljud av att han blev överrumplad. Varför tappade han inte telefonen? Och samtidigt lyckades han skjuta ihjäl henne.

Alltså inget läte pga smärta, ingen duns, tappar inte telefonen, lyckas träffa henne.
__________________
Senast redigerad av Agent.Provocateur 2026-01-09 kl. 22:00.
Citera
2026-01-09, 21:55
  #3242
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Gerhardt
Den powertrippande mördaren skjuter utan att vara i minsta fara att bli påkörd, de två sista skotten är dessutom genom sidorutan.

"The identity of the ICE agent who murdered Renee Nicole Good has been discovered: Jonathan Ross & turns out he was involved in another vehicle-related incident last year, where he also pulled his gun. Katie Phang has all of the details from Ross’ own trial testimony, including his background, and updates from the Portland shooting late yesterday."
https://www.youtube.com/watch?v=jd1L3wuCZjA

I den här videon ser man tydligt att framhjulen är vinklade lite åt vänster när hon börjar gasa:
https://youtu.be/KAyps15W0OE?si=vEv0vDxgrY8l7Mci&t=730

Pga. is på vägen får hjulen inte fäste. Annars hade hon kört på honom rakt framifrån och troligen dödat honom.
Citera
2026-01-09, 21:56
  #3243
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av enhalvboj
Precis. Uppenbart för alla som inte är med i en sekt.

Här har du klippet som klart och tydligt visar när han blir påkörd. Kameran är nämligen från polisens vinkel.
Det du också kan tyda från klippet är att kärringen inte följer polisen order om att kliva ur bilen, följer sedan sin kompis order om att "gasa på", hon kör sedan rakt på en polis. Man måste vara bra efterbliven om man inte kan förstå vad som sker här.

https://x.com/JDVance/status/2009688858036986310?s=20

Lagen säger sedan :

Key Aspects of 18 U.S.C. § 111(b) & Vehicles
Citat:
Key Aspects of 18 U.S.C. § 111(b) & Vehicles
Federal Jurisdiction: The law applies when the federal officer is acting in their official capacity.
Definition of "Dangerous Weapon": A vehicle, such as a car, can be considered a dangerous weapon if used with the intent to cause bodily injury or threaten an officer, even if it's not typically a weapon.

Aggravated Assault: Using a vehicle in an aggressive manner (like driving it at an officer) can elevate a simple assault under § 111(a) (up to 8 years) to an aggravated assault under § 111(b).

Force and Intent: The statute requires forcible conduct, but actual physical contact isn't always needed; threats or actions creating fear can suffice, especially with a weapon.

Så kvinnan begick alltså ett allvarligt brott och fick smaka konsekvensen. Hon satt i ett mordvapen (en bil) körde sedan rakt på en polis med mordvapnet. Hon har 100% sig själv att skylla.

Case closed.
__________________
Senast redigerad av korvstofft 2026-01-09 kl. 22:00.
Citera
2026-01-09, 21:56
  #3244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Afro-Greger
Enligt mig var skott 1 befogat då han befann sig framför bilen med vapnet draget och hon väljer att trycka på gasen.
Jag tycker det ser ut som om fronten har passerat, att skytten då lutar sig eller sträcker fram pistolen över huven och avfyrar det första skottet.

Citat:
Ursprungligen postat av Afro-Greger

Det kan definitivt tolkas som att hon ska köra över honom från hans perspektiv.
Nja, med en stor portion välvilja gentemot ICE-agenten kanske.

Skott 2 och tre är problematiska för skytten.

Citat:
Ursprungligen postat av Afro-Greger

Skott 2 och 3 är inte lika självklara. Då är bilen på väg bort och han står och skjuter från sidan. Å andra sidan kan man argumentera att händelseförloppet är så hastigt att han inte hinner reflektera över syftet med skott 2 + 3. Han har bestämt sig för att skuta henne innan. Sedan begriper jag inte vad du menar med "minsta lilla"? Hon beter sig som en psykopat som kör runt bland beväpnade ICE-agenter. Hon skapar risksituationen som slutar illa. Hon kunde valt att protestera fredligt.

Han drar tillbaka handen med pistolen när vindrutan kommer och sedan sticker han in den i det öppna fönstret och skjuter ett eller två skott.
Det ser ut som en kontrollerad rörelse.
Citera
2026-01-09, 21:56
  #3245
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av T-80U
Jo, det har de.

"Its agents have the power to stop, detain and arrest people they suspect of being in the US illegally. They can also use force against, and detain, US citizens in limited circumstances, such as if a person interferes with an arrest, interferes with lawful ICE operations, or assaults an officer."

En kvinna känd av ICE sedan tidigare, medlem av organisationer vars självpåtagna uppgift det är att förhindra ICE i sin myndighetsutövning som dessutom verkar ha försökt köra över en av deras tjänstemän, räknas definitivt som någon som försvårar och lägger sig i. Så var det liksom klart med det.

Ah, du förstod inte orden "in limited circumstances"? Du har tre konkreta attribut i citatet, där inget av dem uppfylls.

I övrigt kan du inte hitta på att hon försöker köra över en tjänsteman. Du är moderator, höj dig.
Citera
2026-01-09, 21:57
  #3246
Medlem
TasteMyGlocks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av geyto
Jag tror att de har uniformerna för att de är flamskyddande, som till exempel. Och sedan är de nog gamla uttjänta uniformer, second hand. Jag tror inte det fanns tid att sy upp nya uniformer åt alla. US problem med illegal invandring är enorm, och de var tvungna att komma igång. Men jag tänker att alla blåljus borde ha fått Good att stillsamt hållit sig undan. Men nej. De skulle bråka, sabotera, störa.

Du ser åtminstone det? Att Good och frugan provocerade ICE? Kan vi enas om det?

Jo jag skrev ju att flatan munhöggs. Men att plugga hennemed typ 3 skott för det är ju inte ok. Du kan väl också hålla med om att hon inte försökte köra över agenten som sköt. Hon försökte komma därfrån. Kan vi enas om det också?
Citera
2026-01-09, 21:57
  #3247
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av enhalvboj
Jo och därför gjorde hon en skarp jögersväng för att försöka undvika att köra på nån. Vår efterblivna gärningsman stod ändå kvar och blev därför snuddade av bilen innan han avrättade henne.
Bilar har bromsar. Bilen stod stilla när den första ICE hjälten försökte öppna dörren varpå hon siktade in sig på att köra på den andra.
Citera
2026-01-09, 21:57
  #3248
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GregLestrade
Nej, hon har inte blockerat ICE från att komma fram. Innan de skriker åt henne att köra därifrån så vinkar hon förbi en bil som kör förbi.

Hitta inte på saker.
I det 30-sekundsklipp du har tittat på? Det finns ögonvittnen som berättat att hon höll på hela morgonen och blockerade vägen för ICE.
Citera
2026-01-09, 21:58
  #3249
Medlem
Afro-Gregers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enhalvboj
Hade han trott han skulle bli överkörd så hade han flyttat sig ett steg också men man ser hur tydligt som helst vart hon är på väg.

Spelar det roll vad "man ser" i någon video? Det som räknas är vad han ser där han står.

Citat:
Ursprungligen postat av enhalvboj
Känns som att vi går i cirklar här. För mig är det övertydligt att gärningsmannen inte fruktade för sitt liv och agerade i nödvärn. För dig är det fullt rimligt att han inte ser vart hon är på väg men ändå väljer att inte flytta på sig.

Flytta på sig? Det är lätt för dig att säga sittandes bakom ett tangentbord. Du är inte där utan tycker att någon ICE-agent någon annanstans ska utföra akrobatiska manövrar för att det passar din moral. Han borde ha tagit på sig en supermankostym och räddat världen. Den som agerade galet var kvinnan och hon borde inte gasat mot en ICE-agent med draget vapen. Spelar ingen roll att hon svänger och "bara vill fly".
Citera
2026-01-09, 21:59
  #3250
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snurrespratt24
Kvinnan hade brutit mot lagen i timtal. Hon hade uppenbarligen ingen respekt för lagen. Så varför ska lagen respektera henne?
Det här stycket är efterblivet. Gravt efterblivet. Nästan så att man kan tro att du trollar. Jag ska förklara för dig, så att även du som efterbliven förstår, hur lagen funkar i demokratier.

1. Du lever ditt liv.

2. Staten anklagar dig för att bryta mot lagen.

3. Du svarar; "Whaaaat? Prata med min advokat".

4. Staten presenterar bevis inför en oberoende domstol.

5. Denna oberoende domstolen dömer dig.

Det finns ingen "respekt för lagen". Det finns en stat och dess åklagare, samt en tilltalad och dess advokat. Däremellan finns en rätt.

Du är helt enkelt en korkad stövelslickare.
Citera
2026-01-09, 21:59
  #3251
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Narconomics
Du bekräftar exakt det jag misstänkte: du har uppenbarligen inte sett videon. Det är därför inte särskilt förvånande att din beskrivning av händelsen är felaktig. I stället för att förhålla dig till faktiska omständigheter återger du ett narrativ som bygger på antaganden, utelämnanden och rena påhitt. Du tillhör med största sannolikhet extremvänstern.

Om du är intresserad av vad som faktiskt hände, och inte av att driva en förutbestämd agenda, rekommenderar jag att du ser videon eller tar del av den kronologiska redogörelsen nedan innan du uttalar dig vidare.

https://truthsocial.com/@realDonaldTrump/posts/115855701696773990

Det där är inte ett seriöst konto, samma konto skrev att kvinnan "violently, willfully and viciously ran over the ICE Officer." Du kan inte ta det kontot på allvar, det är antagligen parodi.
Citera
2026-01-09, 22:00
  #3252
Medlem
geytos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av borskungen
I den här videon ser man tydligt att framhjulen är vinklade lite åt vänster när hon börjar gasa:
https://youtu.be/KAyps15W0OE?si=vEv0vDxgrY8l7Mci&t=730

Pga. is på vägen får hjulen inte fäste. Annars hade hon kört på honom rakt framifrån och troligen dödat honom.

Av någon anledning vill inte folk se och ta till sig detta. Varför kan vi inte bara vara neutrala inför objektiv fakta? Hon var sabotör. Trist att hon dog, men lek inte på det sättet då.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in