2026-01-08, 09:33
  #517
Medlem
Vet inte on ICE agenter har bodycam som andra poliser har - är det så borde de inblandade ICE'arna filmer offentliggöras för att reda ut händelseförloppet från olika vinklar. Speciellt viktigt den mest drabbade, han som sköt i självförsvar (?)
Citera
2026-01-08, 09:34
  #518
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snurrespratt24
Och hur ska agenterna kunna veta att hon inte helt plötsligt gör en snabb rattrörelse till vänster och rammar agenten? De kan inte läsa tankar.

Hon har fått order att stanna och kliva ur bilen, hon vägrar lyda order utan drar istället iväg med bilen när agenterna är alldeles inpå. Det är en osäker och hotfull situation för dem. De vet inte vilka piller människan går på.

Med den logiken så kan man ju skjuta alla bilförare.
Citera
2026-01-08, 09:36
  #519
Medlem
JoakimBalls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlackBooks
Hur hade du själv reagerat om 4 tungt beväpnade och fullt maskerade personer stormar mot dig??

Bjudit på saft och bulle kanske?

FUCK ICE FUCK USA
Såg det ut som 4:a gangsters från någon rap-rulle som vill råna å gruppvåldta dig, eller var de klädda som snutar/feds?

vänstern är sinnessjuk, det var därför hon dog.
Citera
2026-01-08, 09:37
  #520
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fishfucked
Med den logiken så kan man ju skjuta alla bilförare.
Hon var beordrad att stanna och kliva ur bilen men valde istället att lägga i växel och köra iväg - med en federal agent i full mundering framför bilen. Alla såna bilförare kan man skjuta ihjäl, ja.
Citera
2026-01-08, 09:39
  #521
Medlem
Det borde väl förhoppningsvis bli fri jakt på dessa ICE-schimpanser nu. För övrigt bör den djupt obehagliga fittan Kristi Noem avlivas snarast.
Citera
2026-01-08, 09:39
  #522
Medlem
Masingas avatar
Att det ska vara så jäkla svårt att vara medgörlig. Play stupid game, win stupid prizes.
Citera
2026-01-08, 09:42
  #523
Medlem
löls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Masinga
Att det ska vara så jäkla svårt att vara medgörlig. Play stupid game, win stupid prizes.

Haha verkligen.

Och pöbeln leker samma spel. Nu är det innocent cry game
Citera
2026-01-08, 09:42
  #524
Medlem
remixutoheavens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Månsan
Stämmer inte, framhjulen på bilen är markant riktade åt höger när hon kör iväg. Den skjutglade agenten riskerade knappast att bli överkörd då han står vid vänster flygel och bilen är på väg åt höger. Agenten har hunnit dra sitt vapen och avlossa skott när kvinnan kört bilen ca 1,2 meter (ca 75% av ett fullt hjulvarv). När första skottet avlossas föreligger ingen fara för överkörning eftersom agenten då befinner sig med marginal utanför bilens färdriktning.

Även om man anser att alla som irriterar dessa ICE-agenter bör avrättas omedelbart på plats borde man lätt inse att risk för påkörning eller överkörning aldrig förelåg — vilket filmklippet bakifrån offrets bil tydligt visar.
Citat:
Ursprungligen postat av byggare bob
Det finns tillräckligt med super-slow-motion videos ute för att klarlägga att hon hade hjulen riktade rakt fram mot polismannen som var kanske en och en halv till två meter bort när hon lade i drive och började köra.

Hon rullade innan han drog pistolen.

Hon hinner rulla kanske en halvmeter innan hjulen börjar svänga bort från polisen. Avståndet dem emellan kanske var runt en meter då.

Han påstås ha blivit träffad (lär väl vara vänster ben i sådana fall) men det skeendet är skymt av en annan polis på videon men om hon missade så var det inte med många centimeter.

Det BORDE vara ett solklart fall av självförsvar och nedlagt ärende men domstolsväsendet i USA är så pass politiserat att det knappast kommer att gå så enkelt. Särskilt in i en delstats som Minnesota och med dess guvernör som redan förklarat att det inte var självförsvar.

Nä, hon hade säkert inte för avsikt att köra över polismannen utan vill bara fly men i Sverige kallas det likgiltighetsuppsåt.

Han blev träffad av bilen titta här där man ser det tydligt att han blir påkörd.

Jag tror inte hellre hon hade en generell avsikt att köra på honom däremot tror jag hon skitit i det ifall hon lyckades. Men om du inte lyder vad federala agenter säger som dessutom är beväpnad och att du kör mot en av dessa, så får man skylla sig själv. En tung SUV räknas som ett dödligt vapen och om den här federala agenten uppfattade det som ett hot mot sitt liv, så kommer han försöka skydda sig själv.
Citera
2026-01-08, 09:44
  #525
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wayahead
Ska man försöka ena USA går det inte ha sanctuary cities där man huserar illegala invandrare och begår bedrägerier med statliga medel, precis som Guvernor Tampon Tim Walz i Minnesota går i spetsen för!

Ska det vara så jävla svårt att förstå?

”Ena USA”? Det kommer inte ske så länge USA har en president som gör allt för att splittra landet.
Citera
2026-01-08, 09:44
  #526
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GonerStoner
Då kan du återberätta exakt varför det inte var berättigat, och om du har sett hela videon samt bedömt det utifrån de lagar som gäller i Minnesota?
Säg att rollerna var ombytta, exakt samma situation men att ICE-agenten var en antifaanhängare och föraren hade varit Trump.
Hade du fortfarande tyckt att skjutningen var rättfärdigad?

Attacken på julmarknaden i Magdeburg, det är att använda sin bil som ett vapen.
Detta är det INTE!
Ser du inte skillnaden kan hjärntvätten från kultledarna ses som fulländad.
Citera
2026-01-08, 09:44
  #527
Medlem
bema56s avatar
Korkat att försöka köra därifrån, samtidig såg jag ingen anledning att skjuta verkanseld mot föraren.
2 personer som båda tog dåliga beslut.
Citera
2026-01-08, 09:44
  #528
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snurrespratt24
Hon var beordrad att stanna och kliva ur bilen men valde istället att lägga i växel och köra iväg - med en federal agent i full mundering framför bilen. Alla såna bilförare kan man skjuta ihjäl, ja.

Du är uppenbarligen en idiot.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in