2026-01-08, 07:55
  #1693
Medlem
floraflaps avatar
USA kommer inte “ta” Grönland militärt.
Det som är sannolikt är:
De kan försöka köpa Grönland, som Trump diskuterade 2019.
Annars blir det politisk och ekonomisk påverkan: investeringar, avtal, militära baser med Danmarks godkännande.
Så, inget militärt scenario, det handlar om diplomati och ekonomi.
Citera
2026-01-08, 07:56
  #1694
Medlem
AIAdventurers avatar
Tror ni USA vill ha Grönland enbart för det militära eller tror ni de är ute efter olja här också. Finns det mycket olja i Grönland?
Citera
2026-01-08, 08:01
  #1695
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ZenFinancier
Har du kollat på en jordglob hur nära Grönland har till USA respektive Danmark?

Varför är det geografiska avståndet av betydelse?
Citera
2026-01-08, 08:03
  #1696
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Varför är det geografiska avståndet av betydelse?

Jag invände just emot att det talar för Danmark.
Citera
2026-01-08, 08:04
  #1697
Medlem
floraflaps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AIAdventurer
Tror ni USA vill ha Grönland enbart för det militära eller tror ni de är ute efter olja här också. Finns det mycket olja i Grönland?
USA har mest lämnat Grönland efter basnedläggningar, bara en kvar, så det handlar inte om massiv militär närvaro.
Intresset är snarare strategiskt: övervakning, flexibilitet och kontroll i Arktis.
Olja finns visserligen i prospekteringsstadiet, men än så länge är det inte något bevisat stort oljeintresse... mineraler kan vara viktigare på längre sikt.
Citera
2026-01-08, 08:28
  #1698
Medlem
Newkies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AIAdventurer
Tror ni USA vill ha Grönland enbart för det militära eller tror ni de är ute efter olja här också. Finns det mycket olja i Grönland?

Det mesta pekar på att intresset för Grönland handlar om råvaror snarare än enbart militärstrategi. USA har redan militär närvaro (minskande) där genom avtal med Danmark, och ön omfattas av NATO via det danska medlemskapet. Ur ett militärt perspektiv finns alltså redan tillgång och inflytande.

Danmark och Grönland har dessutom tonat ned bilden av någon akut rysk eller kinesisk hotbild. Ryssland och Kina verkar inse att ön är of limits. Allt detta talar för att andra drivkrafter är viktigare. Det ironiska är att USA kritiserar Kina för exakt det resonemang man själv använder kring Grönland: strategiskt läge, resurser och historiska argument. Skillnaden verkar mest vara vem som gör anspråket.

Venezuela är ett relevant jämförelseexempel. Officiellt har USA:s agerande motiverats med narkotikabekämpning och demokrati (nåt Donny boy gick till val på att inte hålla på med i andra länder), men i intervjuer från Air Force One talar Trump nästan uteslutande om olja – helt ofiltrerat.

Samtidigt finns inga offentliga uppgifter om att kongressen briefats via något specifikt AUMF-mandat (det finns inget för övrigt), medan medier rapporterat om täta kontakter mellan administrationen och amerikanska energibolag. Bilden blir att näringslivet haft större insyn än den lagstiftande församlingen.

Sett i det ljuset är det rimligt att tolka även Grönlandsintresset som resursdrivet snarare än militärt nödvändigt.

Donald valdes i stort för att han skulle fixa saker på hemmaplan. Han kanske borde börja där. Igår sköt ICE ihjäl sitt första offer för övrigt. Och det ser inte ut att vara en "bra skjutning".
__________________
Senast redigerad av Newkie 2026-01-08 kl. 08:43.
Citera
2026-01-08, 08:35
  #1699
Avstängd
America First handlade om jobb inte kunskap. USA:s toppuniversitet tar emot hela världen där formas nästa generation inom AI, rymdteknik och klimatforskning medan Danmark fastnar i formulär och Excelmallar.

Plattjordarna bor på Facebook inte på Harvard. De bästa amerikanerna driver utvecklingen och den danska byråkratin bromsar den. Greenland First betyder att satsa på framtiden inte nostalgiskt hålla liv i koloniala drömmar.

Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
Var det inte America First? Detta låter som Greenland First.

Är amerikanska utbildningar så bra? Hur kan det då finnas så många plattjordare och trumpianer?

Samhället verkar digitalt och organisatoriskt vara på stenåldern.
Citera
2026-01-08, 08:39
  #1700
Avstängd
Puerto Rico är inte poängen. Det är bara ett bekvämt stickspår.

Frågan är enkel: varför styr Danmark fortfarande över Grönland år 2026?

Vad ger dem rätten?


När Miller säger det du vägrar erkänna är det inte ”skruvat”, det är bara obekvämt för dem som vant sig vid dansk hycklerihumanism.

USA äger inte Grönland. Danmark gör det juridiskt ekonomiskt och mentalt. Det är den koloniala reliken ni vägrar tala om.

Spar moralen om Puerto Rico. Grönländarna behöver inte fler danska pekpinnar om andras synder. De behöver självbestämmande punkt.


Citat:
Ursprungligen postat av develi
Nej. Det är Stephen Miller som diskuteras.
Åsnan du bejublade, men nice try.

Trumps vice stabschef, och närmast rådgivare i många år:
”Den riktiga frågan är vad som får Danmark att tro att de har rätt att kontrollera Grönland. Vad är grunden till deras territoriella anspråk? Vad är grunden till att de har tagit Grönland som en dansk koloni?”

Detta är snarare en icke-fråga som vittnar om hur skruvad den här adminstration är.

Han skulle även riva upp helvetet om nån ens nämnde nåt snarlikt om USA.

Om han åberopar geopolitik så kan han ju reflektera över ön Puerto Rico.
Puerto Rico är självstyrande territorium som tillhör USA, med en guvernör.
Det är således inte en självständig stat.

USA annekterade ön år 1898, från Spanien till USAs ägo som följd av kriget.
Spanien hade haft ön i över 400 år.

Ät din egen skit,  Miller.

Angående öar och ursprungsbefolkningar så borde Grönland dela ut en informationsfolder om USA. Trump kan få ett eget kapitel.

Som antidot mot Trumps påverkanskampanjer och med en stor röd varningstriangel på första sidan.

USA tog kontroll över 2/3 av lilla ön Vieques, PR, och befolkningen deporterades.
USA förvandlade paradiset till en övningsplats som en krigszon ända sen 40-talet.
Tills en civil dödades av en bomb 2001 och det hela avbröts efter stora protester.

2000 ton ammunition per år föll över pytteön Vieques i 60 år.
23 000 bomber år 1998.
Sanering av skrot, ammuntion och föroreningar pågår än idag. Enorm kontamination.
Drygt 10 000 ton militärt och industriavfall, såsom oljor, lösningsmedel, smörjmedel, blyfärg, syra och 200 liters fat.

Cancer är 27% vanligare än på huvudön.

Det är fint att de städar upp efter sig, en enorm utgift.
Sen kan de ju åka till Grönland och ta reda på föroreningarna som tinar fram sen 50-talet.

Trump var själv en ren katastrof vid naturkatastrofen 2017 på Puerto Rico.

När strömmen slogs ut och bortåt 3000 människor dog i orkanen stod Trump på pressträff och kastade ut rullar med hushållspapper.
Hans respons var även att han övervägde sälja ön.
Men drygt 20 år i träda är Puerto Rico plötsligt jätteintressant.
USA har skickat in stridsflygplan, drönare och annan militär utrustning till territoriet.
Stridsflygplan anlände i september.
Den massiva marinbasen, stängd 2004, har dammats av och öppnat igen.

Plattform för Operation Southern Spear och
Maduro sägs ha mellanlandat där innan NY.

Så just nu har kanske inte hyckleriregimen tid att rusta upp Grönland militärt.

Eller vad föranleder att det är mycket snack och lite verkstad att steppa upp militärt på Grönland?

Det är ju fritt fram sen 1951.
Citera
2026-01-08, 08:41
  #1701
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Agent.Provocateur
Vill dom nu detta så ska de sätta sig ned och kalkylera i vilken omfattning det finns naturtillgångar, och det ska inte säljas för en spottstyver. 50 miljarder USD för Grönland är en piss i Mississippi.

Det är skitlite men tänker varje eskimå så?

8 miljoner per person på banken om dom skiftar från danskt till amerikanskt pass, o voilà.

Personligen hade jag sagt ja o skitit i vilket samtidigt som det gått demokratiskt till och grönlänningarna fick själv bestämma
Citera
2026-01-08, 08:43
  #1702
Medlem
Det räcker att komma åt en handfull nyckelpersoner och göra affären till en personlig vinst för dem. Hur ser exempelvis Mette Fredriksens pensionsplaner ut?

Hotet om militära insatser och de efterföljande diplomatiska samtalen är bara för att den faktiska uppgörelsen ska landa mjukare om eller när den kommer.
Citera
2026-01-08, 08:59
  #1703
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZenFinancier

Den skillnaden är som du ser marginell och inget som talar för det ena eller det andra. Men rätt onaturligt att tillhöra ett litet land som Danmark när det ligger långt bort.
Det var ju du själv som använde avståndet som argument. Nu när du hade fel och Danmark ligger närmare så är det inget argument längre

Ni betalda troll är för patetiska.
Citera
2026-01-08, 09:03
  #1704
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AIAdventurer
Tror ni USA vill ha Grönland enbart för det militära eller tror ni de är ute efter olja här också. Finns det mycket olja i Grönland?
Man tror att det finns mycket olja och mycket ädelmetaller. Men det spelar inte så stor roll då allt är täckt av ett flera km tjockt istäcke. Tycker egentligen det där med att USA vill åt naturresurserna är patetiskt, dom kommer inte åt dom på flera hundra år. Sen är det inte så lätt att utvinna nått på ett ställe där temperaturen är -30-40 grader heller. Inga företag vill investera där idag och inga företag skulle investera där fast det hörde till USA heller.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in