Citat:
Ursprungligen postat av
Finnvedssonen
Jag tänkte fel, att det var klassiskt även till sprintstafetten. Men de som är kvar mentalt i att Johanna har sämre uthållighet än övriga svenska sprintdamer måste ha missat TdS. Jag är faktiskt besviken över att Maja inte håller bättre uppför i år. Det har varit en prioritet i hennes upplägg att stärka den förmågan men både Joensuu, Fähndrich och Hagström(!!) tydligt före i finalen. Och spurtförmågan är inget värt på Val di Fiemme-banan där backen är helt avgörande. Så Kristine Skistad Stavås diss av Dahlqvist var ganska träffsäker när allt kommer omkring. Så vem åker om inte Dahlqvist? Ilar? Som inte ens orkade semin? Svahn som knappt gjort distanslopp innevarande säsong? Karlsson med en häl? Ribom? Andersson?
”Helt utesluten” är nog inte Hagström när man väl tänker efter.
Hagström vill ju alltid dra ner på tempot så mycket det går, och hon åker ofta den långsammaste kvarten och semin. Dessutom kräver ju sprintstafett mer av ”distansuthållighet” än sprintkvaliteter. Det blir heller inte rättvist att jämföra sprintarna under touren då Maja åker väldigt mycket bättre (och energikrävande) medan Johanna såsar sig igenom
Distanserna. Raden 33, 64, 39 och 43 skrämmer inte många. 5km borde ju vara en distans som passar sprintåkare men en 64e plats är ju bedrövligt.