Citat:
Ursprungligen postat av
Slutaljugnubog
Håller med dig på många punkter.
Nu visar ju Venezuela motstånds vilja mot Trump så fortsättning följer.
Hur tror du den närmaste framtiden löper i Venezuela säg 6 månader framåt?
Tror du Trump hot mot Colombia är äkta?
Tror du Trumps hot mot Grönland är äkta?
Äkta = stor chans för en militär operation.
Det gläder mig att du ser bortom dimridåerna. Att förstå geopolitik handlar inte om att hitta hjältar, utan om att förstå intressen. När vi skalar bort retoriken om "demokrati" och "mänskliga rättigheter", begrepp som västvärlden använder som geopolitiska slagträn snarare än principer, blir kartan betydligt tydligare.
USA:s strategi mot Venezuela är inte (ännu) invasion, det är utmattning. Att invadera Venezuela är inte som att invadera Grenada. Det är ett land med svår terräng, en beväpnad civil milis (colectivos) och en militär som är djupt integrerad i statsapparaten. Pentagon vet att en ockupation skulle bli ett blodigt gungfly, ett "Latinamerikanskt Vietnam/Irak" som skulle binda upp resurser de desperat behöver för att konfrontera Kina i Stilla havet.
Det som kommer ske: Vi kommer se ökade försök till inre splittring. USA:s "pris på huvudet"-taktik syftar till att få en general i den inre cirkeln att förråda Maduro för pengar. Det är billigare att muta en general än att skicka in marinkåren. Du nämner Venezuelas motståndsvilja. Den är avgörande. Så länge den militära toppen (Padrino López med flera) bedömer att deras överlevnadschanser är högre med Maduro än som utlämnade fångar i USA, kommer staten hålla ihop. Ingen D-Day i Caracas inom 6 månader. Däremot: Sabotage mot elnätet, cyberattacker mot oljeinfrastrukturen och intensifierad blockad för att skapa svältupplopp. Målet är att få folket att göra jobbet åt USA.
Colombia har historiskt varit USA:s viktigaste vasallstat i Sydamerika (deras "Israel" i regionen) och en Nato-partner. Men nu har de Gustavo Petro, en vänsterpresident. Här måste du förstå USA:s schizofrena position. Varför inte invasion? Att bomba Colombia vore att bomba sin egen främsta bas i regionen. Det vore strategiskt självmord. Vad hotet egentligen betyder: Trump och det republikanska etablissemanget ser Petro som ett hot för att han vill normalisera relationernna med Venezuela och inte lydigt agera språngbräda för USA:s aggressioner. Hotet är Lawfare (juridisk krigföring) och ekonomiska påtryckningar. USA kommer sannolikt att använda underrättelsetjänst och lokala högerkrafter för att försöka avsätta Petro konstitutionellt eller genom protester, snarare än att skicka soldater. De vill byta ut ledningen, inte förstöra infrastrukturen som de själva vill använda.
Grönland handlar inte om is, det handlar om två saker: sällsynta jordartsmetaller som är avgörande för att bryta beroendet av Kina för teknikproduktion samt geografisk kontroll: Arktis är den nya geopolitiska frontlinjen mot Ryssland. Danmark är med i Nato. Att militärt invadera en Nato-allierad skulle splittra alliansen totalt, vilket inte ens Trump vill (han vill att Nato ska betala, inte försvinna). När Trump säger att han vill "köpa" Grönland, och Mette Frederiksen säger att det är "absurt", så är det inte slutet på historien. USA kommer att applicera extrem diplomatisk press på Danmark för att få de facto kontroll över ön. De kommer inte hissa amerikansk flagg med våld imorgon. Men de kommer att tvinga fram avtal som ger USA exklusiva rättigheter till baser och gruvdrift, vilket gör dansk suveränitet över ön till en formalitet utan innehåll. Det är en fientlig företagsuppköp, inte en militär landstigning.
USA är en "sårad tiger". Det är farligt, oberäkneligt och slår vilt omkring sig. Venezuela: Belägringen fortsätter. De vill svälta ut, inte bomba sönder (ännu). Colombia: Intern destabilisering för att bli av med den "osamarbetsvillige" Petro. Grönland: Utpressning av Danmark för att säkra resurserna i Arktis. Du har rätt i din skepsis. Följ pengarna (oljan, mineralerna) och militärbaserna, aldrig orden från Vita huset.