Citat:
Ursprungligen postat av
psychicsailor
Istället för att tagga mig med en massa skit nu, föreslår jag att ni istället redovisar er tankegång istället så vi kan jämföra.
I värsta fall tror jag att ni "tagg-glada" (Auric undantagen) tänker så här:
Ryssland började och de hade ingen casus belli.
Alltså ska vi stödja Ukraina tills Ryssland har förlorat.
Ukraina = presidenten i Kyiv
Så länge "Ukraina" vill slåss, så ska vi skicka minst lika mycket som vi gör nu och antagligen mer.
Av olika anledningar är det värt risken att Ryssland använder kärnvapen.
Kriget går bra för Ukraina så vi ska bara ha tålamod.
Missar jag något?
Och vad är slutsatsen av det om det kommer en bomb mer eller mindre som dödar civila? Oklart.
Det du "missat" är KGB-Putins militära fiasko i sin misslyckade tre dagars-operation - som lett till att ryssland försvagats genom monumentala förluster av manskap och materiel. Följden av din idol massmördaren KGB-Putin slakt på ryska folket har lett till en ekonomisk kris för ditt kära ryssland. Ryskt mililitärt materiel neutraliseras dagligen och dina kära ryska barbarer utrotas varje dag vilket är en STOR SEGER för Sverige och svenska folket. Vi har fått en
ovärdelig avkastning på vårt stöd till Ukraina.
Din misslyckade mytoman-karriär på flashback beror på din undermålighet och din inbillade "överintelligens" som leder till att du postar desperata inlägg av mycket låg kvalitet med ryska ögon sett. Om du försöker höja din nivå i en lämplig tråd, exempelvis Alternativa Nyheter, så lovar jag att jag ska stötta dig helhjärtat där i den tråden så att du åtminstone kan närma dig en nivå som dömde pedofilen Scott Ritter eller ryske psykopaten Solovyov - mycket väl ansedda mytomaner i ryssland.
Citat:
Ursprungligen postat av
hektorstyle
Du lever i en fantasivärld precis som Putin. Krig brukar oftast innebära att en part anfaller och någorlunda snabbt lyckas med sitt mål. Om de inte gör det - då blir det ett utdraget krig. Det är aldrig bra för den anfallande parten.
Detta är alltså ungefär vad som har blivit. Att du sitter som nån jävla lustigkurre och skrivit inlägg på flashback som försöker dra fram best-case scenario för Putin är patetiskt, Ryssland och den ryska militären har misslyckats med sin invasion av Ukraina. Det finns inget best-case scenario kvar. Släpp det. Blir trött på skit som dig som tror det går att trixa fram något sånt vid det här laget. Det finns worst-case scenario kvar för er. Kika på dem du som är så rapp i käften och har mycket att säga, dra du några rader om det.
Ja precis. Putinistens misslyckade mytoman-karriär under fyra år kan sammanfattas som en lustigkurre som i sin desperata psykopat och förlorarmisär försöker trolla fram en gammal Moskvich rakt ur ett ryskt utedass. Men vad ska han göra då när han är undermålig mytoman till att börja med och måste arbeta med undermåligt material?
Just nu kämpas det friskt med att "ryssland vinner långsamt" och att KGB-Putin vinner på att få sina raffinaderier utslagna för då kan han exportera all rysk olja.
Observera "vinner långsamt" tillskillnad mot lögnerna från 2024 då det blåljögs friskt om
ryska erövringar ökar exponentiellt och kollapsade ukrainska försvarslinjer. Pokrovsk skulle erövras och om inte så skedde lovade ökände mytomanen att lämna tråden för all framtid.
Det mycket bisarra är att innan den misslyckade hejarklacksledar-kärriären för ryska apornas armé finns en fullständigt misslyckad karriär som fejkad "pacifist" 2022. "Fredsvännen" blåljög om att Sverige behövde bedriva handel med massmördaren KGB-Putin annars skulle vi och västeuropa gå under.