2026-01-03, 07:59
  #565
Medlem
en viktig fråga som många säkert undrat i dagarna. hur stort var stället där nere? fanns det många rum där nere? på de få videon vi sett ser man där det började brinna att det inte verkade vara så jäkla fullt ändå. man fick den uppfattningen att det var kanske 40 personer där nere. måste alltså vara ganska stor källare. de som var på videorna var ju precis vid trappan och det var inte värst med folk så de hann ju upp utan problem antar jag. läget är nu att 47 har dött och över hundra är kritiskt skadade. måste ha varit många rum och många kvadratmeter där nere
Citera
2026-01-03, 08:00
  #566
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Här är en tydlig illustration av lokalen (vet inte om någon redan har publicerat den här). Hur var det ens möjligt: bara en utgång - på gatuplanet - ingen nödutgång i källarplanet, en enda hög och smal trappa upp från källarplanet:

https://x.com/FranceNews24/status/2007071218478752218/photo/1

En riktig dödsfälla. Minst 2 nödutgångar där nere borde det finnas och mindre folk. Vems ide var det att dela ut/sälja stora tomtebloss?? Var ju jättelångt tak. Några borde bli åtalade, Schweiz är väl hyfsat civiliserat.
Citera
2026-01-03, 08:57
  #567
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Här är en tydlig illustration av lokalen (vet inte om någon redan har publicerat den här). Hur var det ens möjligt: bara en utgång - på gatuplanet - ingen nödutgång i källarplanet, en enda hög och smal trappa upp från källarplanet:

https://x.com/FranceNews24/status/2007071218478752218/photo/1

Schweiz är inte Sverige, tvärtemot vad många tror.
Citera
2026-01-03, 09:15
  #568
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
Det är Räddningstjänsten som utför sådana inspektioner i Sverige, och de vet vad de gör.
Jo man får gärna inbilla sig att deras kontroller är hundraprocentiga men även de själva säger att det är stickprovskontroller och att en ok tillsyn inte ska ses som något godkännande. Många är duktiga men de upptäcker långt alla brister precis som vid andra typer av myndighetsinspektioner. I slutändan är det ägaren som har det yttersta ansvaret.
Citera
2026-01-03, 10:02
  #569
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ajabaja555
– I Schweiz sammanföll extremt olyckliga omständigheter. Pyroteknik inomhus, brännbart material i taket, oklart hur många nödutgångar och mycket möjligt att det var fler personer än tillåtet i lokalen. Det kan hända också i Sverige,

Olyckliga omständigheter som möjliggjordes av bristande omdöme i hela kedjan: lagstiftare- myndigheter-barägare-personal-besökare.
Citera
2026-01-03, 10:52
  #570
Medlem
sonicguides avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NancyVicious
Ja. Jag såg det, att den yngsta som är försvunnen är 15. Mitt äldsta barn är 14 och jag kan inte tänka mig honom på nattklubb på lääänge. Man undrar lite var föräldrarna är. Satt dom och drack sig fulla på champagne någon annanstans?
Helt säkert var det så. Många föräldrar verkar ju ha bott på hotell i närheten. Crans-Montana är ju ett fiiint ställe. Det känns lite som om restaurangen varit ett inofficiellt dagis när man ser åldern på folk som var där.
Citera
2026-01-03, 11:01
  #571
Medlem
sonicguides avatar
Citat:
Ursprungligen postat av online_always
Är ju också förbannat bra att göra det om vi ska lära oss av våra misstag. Men vi slutar filma allt då för att du tycker att det är konstigt? Kanske du är den konstiga? Aldrig funderat över det?
Nja. Experterna har ju redan filmat allt om hur bränder fungerar för att se alla detaljer. Det som de eventuellt inte vet kan de reproducera i skyddade miljöer där ingen behöver dö och där ingen människa behöver vara inne i ett brinnande hus eller rum. Det finns goot om dessa filmer på youtube och på deras siter.

Brandkårer har ju övningar på olika hus och är även ute på akututryckningar och även där har man naturligtvis uppmärksammat saker som sedan går vidare till nationella brandskyddsmyndigheter som i sin tur har kontakt med internationella samarbetsorganisationer på området.

Försäkringsbolag har också intressen av detta så de driver ju också på för att slippa att betala ut för helförstörda anläggningar.
Citera
2026-01-03, 11:15
  #572
Medlem
sonicguides avatar
Det ser naturligtvis olika ut från ställe till ställe och land från land men
såhär ser det ut i Sverige och Göteborg:

I Sverige:
Tomtebloss räknas som brandfarlig vara eftersom de kan orsaka brand.
Det innebär att de omfattas av Lag (2010:1011) om brandfarliga och explosiva varor.

Vad lagen kräver:
Verksamheten måste vidta alla nödvändiga försiktighetsåtgärder för att förhindra brand eller explosion.
Hantering av brandfarliga varor ska ske aktsamt och på ett sätt som inte utsätter människor eller egendom för fara.
Om verksamheten hanterar större mängder brandfarlig vara krävs tillstånd, men tomtebloss i små mängder är normalt inte tillståndspliktigt.

I praktiken på restaurang:
Tomtebloss får bara användas om brandskyddsansvarig godkänner det.
De får inte användas nära gardiner, dekorationer, alkoholflaskor, gäster
Många restauranger förbjuder dem helt av försäkringsskäl.

I Göteborg:
https://www.rsgbg.se/foretag--organisation/brandfarliga-och-explosiva-varor/brandfarlig-vara/?utm_source=copilot.com
Citera
2026-01-03, 11:30
  #573
Medlem
santos_devilles avatar
Har man fått fram namn på personen som satte eld på taket? Vilken ångest folk måste ha.
Citera
2026-01-03, 11:31
  #574
Medlem
Att anhöriga fortfarande inte fått besked måste innebära att de försöker identifiera kolbitar

Tidigare länkad karta
https://x.com/FranceNews24/status/2007071218478752218/photo/1

Ser ju ut som fönstrena är skjutdörrar men de kanske vara blockerade av möbler och inte tydligt markerade som nödutgångar
__________________
Senast redigerad av Dr-Piiip 2026-01-03 kl. 11:34.
Citera
2026-01-03, 11:40
  #575
Medlem
Nochillss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av santos_deville
Har man fått fram namn på personen som satte eld på taket? Vilken ångest folk måste ha.


Det var tydligen en av de anställda servitrisena som hoppade upp på en väns axlar.

Jag undrar hur många ordningsvakter det egentligen fanns på stället?
Det känns ju som att folk, vällde in hur många som helst i den lilla källarlokalen.

Schweiz räknas ju som ett av de mest välorganiserade länderna i världen.
Citera
2026-01-03, 12:10
  #576
Medlem
jagejagets avatar
Finns det filmer eller foto på festen innan branden?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in