Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2025-12-31, 10:28
  #11857
Medlem
rotesaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 2.3
Håller med. Men vilken lösning finns på problemet?

Uppenbarligen är denna person inte så sjuk/personlighetsstörd att man kan tvångsvårda honom. Ska vi sänka gränsen för när samhället kan låsa in någon på obestämd framtid pga deras psykiska tillstånd? I det här fallet kan vi ju alla vara överens om att just han inte borde gå fri men ändrar vi synen på psykisk ohälsa kan det ju leda till att vi låser in mängder av folk som faktiskt inte utgör någon fara för andra.

Eller ska vi för alla våldsbrott bestämma att det inte döms ut enbart tidsbegränsade straff utan att alla som döms för misshandel, våldtäkter, mord, mordförsök osv även måste få ett OK från någon utskrivningsenhet som avgör hur stor risk för återfall det finns och är den hög, så släpps man inte ut? Isf skulle vi säkert behöva tredubbla antalet fängelseplatser.

Så hur fan gör man?

I det aktuella fallet tycker ju många att Robin fick ett för lågt straff för sitt första grova brott. Det tycker jag också. Ponera att han hade fått 7 år istället för de 28 månader som han fick. Då hade han suttit inne drygt 4,5 år istället för de 1,5 han nu satt. Och m a o hade han alltså varit ute i frihet i god tid för att kunna mörda någon i december 2025 även med det straffet.

Nu får man väl hoppas att man antingen ger honom livstid och inte så länge han utgör en risk, släpper ut honom. Eller att han döms till vård och även då hålls inlåst så länge han utgör minsta fara för andra.

Ett ganska säkert verktyg och i hög mån rättssäkert vore att höja straff på dom som riskerar återfalla i brottslighet, över hela brädet faktiskt.
Idag tas ingen beaktning för detta annat än i häktnings-fas. I straffmätningen utgör den risken noll och det vore en ingång att utforska eftersom domstolar redan bedömer detta vid häktning.

Lyssnar man på rättsmedicinska chefsläkaren i gårdagens Studio Ett (P1) framgår mellan raderna att vården är bakbunden av lagar i ärenden där personen bedöms ej kunna botas.
Citera
2025-12-31, 10:28
  #11858
Citat:
Ursprungligen postat av Stockholmskisen
Vet man något ifall GM hade något socialt liv utöver sitt arbete? Existerar vänner för denna person?

Eller satt han hemma kvällar och helger och stirrade på likbilder och barnporr?

Och här ser vi ett annat narrativ som alltid forceras kring mördare som "Vilma" eller tidigare Rickard Andersson. Är du enstöring så är du säkert en potentiell skolskjutare eller nu styckmördare. Därför är det fel att vara enstöring. Alla måste umgås och vare uppe i varandras arslen 24/7. Annars är det något fel på dig. Du måste vara ett flockdjur. Annars är du en psykopat eller något.
Citera
2025-12-31, 10:29
  #11859
Medlem
cutepsychos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FuKinWangKa
Han vet att det är fel, alltså inlärt, men saknar empati så förstår nog inte riktigt hur andra resonerar.
Gissar att han är autist, hans fd kollegor att han var märklig och undvek ögonkontakt, typiskt autistisk.

Men är du efterbliven. Tror ni verkligen att sådana här fall kan lösas så enkelt genom att sätta GM i facket ”autism”? Tror ni att Ed Gein, Ted Bundy, Jeffrey Dahmer mm hade en jävla diagnos? Bundy hade ADHD liksom de va därför? Lägg ner….

Det rör sig alltid om en kombination av flera faktorer, ingen enskild faktor räcker. En bio–psyko–social cocktail. Här era nissar ska jag förklara för er hur ett monster skapas. Tittar man på forskningen och fallen så är bilden rätt tydlig: det är alltid en kombination. Här är ingredienserna i cocktailen bakom ett monster, varsågoda.

1 - En biologisk sårbarhet. Impulsivitet, låg empati, aggressionsbenägenhet eller hjärnavvikelser förekommer oftare än hos normalbefolkningen. Men det här är inga dödsdomar, de flesta med dessa drag blir aldrig våldsamma.

2 - Personlighet och psykiatri. Antisociala och narcissistiska drag, ibland parafila störningar eller tvångsmässiga fantasier. De flesta seriemördare är dock inte psykotiska och vet mycket väl vad de gör.

3 - Uppväxten, den kanske tyngsta gemensamma nämnaren. Emotionell försummelse, kontroll, förnedring, isolering, ibland sexuella trauman. Inte nödvändigtvis grov misshandel varje gång, ofta räcker det med kronisk otrygghet och skam utan någon stabil vuxen som fångar upp.

4 - Isolering. Lägg till en isolerad fantasivärld där våld, kontroll och sexualitet flyter ihop. Fantasierna blir ett sätt att hantera ångest och tomhet, eskalerar över tid och tappar till slut sin effekt vilket driver behovet att agera.

5 - Skyddande faktorer. Slutligen saknas ofta skyddande faktorer exempelvis ingen som ser varningssignalerna, inga tidiga konsekvenser, inga meningsfulla relationer som bromsar utvecklingen.

Poängen är: Ingen föds till seriemördare. Ingen enskild faktor skapar dem heller. Det är först när biologisk sårbarhet + dysfunktionell miljö + personlighetsdrag + långvarig isolering samverkar, utan att något bryter mönstret, som människor ibland får dessa extrema undantag.

Att skylla allt på ”diagnos”, “galenskap” eller “dålig barndom” är lika förenklat. Verkligheten är betydligt obehagligare och mer komplex än så.

Och nej, jag är inte PK vänster som på nått sätt försöker skylla någons handlingar på en dålig uppväxt eller gener. Varje människa är ansvarig för sina egna handlingar. Men det jag skriver om är fakta, forskning, vad som skapar ett monster. Hoppas vi får genmanipulera i framtiden. Och att man kan få förbud att skaffa barn.
Citera
2025-12-31, 10:29
  #11860
Medlem
Att Vilma nu ser för jäklig ut beror nog dels på håravfall, men även på att ingen mamma/kriminalvård längre lagat mat år henne och det har nog inte varit prio ett. Hon kanske inte ens kan laga mat
Citera
2025-12-31, 10:30
  #11861
Citat:
Ursprungligen postat av FuKinWangKa
Har inte sagt att alla är potentiella mördare. Säger bara att de kan se saker ur andra perspektiv som är svåra för andra att förstå. Och ibland kan det handla om empati för andra.

Många autister har nog mer empati i sina lillfingrar än vad du har i hela din kropp.
Citera
2025-12-31, 10:32
  #11862
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lokalpatriot
Jävligt bra iakttagelse. Det finns en selfies från GM bärandes varseljackor i bilen (lastbilen) så det behöver inte vara något mer lurt än så. Jag har övriga indikationer på att GM vistats i kring Södertäljetrakten ett tag.
Kika in mellan vindrutan och instrumentbrädan så ser det ut som att bilen är utrustad med ett extra ljus. En sån liten blå/rödljus ledramp som polisbilarna har i vindrutan.
Jag tror att MGM gillar att utgöra sig för att vara polis. Frågan är om han gjorde det när han utförde gärningen.
Citera
2025-12-31, 10:32
  #11863
Medlem
ICKs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stockholmskisen
Vet man något ifall GM hade något socialt liv utöver sitt arbete? Existerar vänner för denna person?

Eller satt han hemma kvällar och helger och stirrade på likbilder och barnporr?
Han har ju varit aktiv i ett paintball-lag och jag har för mig att han i ett förhör från 2019 nämnde att han på fritiden gillar att umgås med vänner eller något sånt. Rätta mig gärna om jag har fel här.
Tror därför inte att detta är någon enstöring.
Citera
2025-12-31, 10:33
  #11864
Medlem
Autister eller personer med så kallad "autism-spektrum"-diagnos och psykopater har en vital sak gemensamt: Dom är svårt kassa på vad vi andra kallar empati.

Inom statistiken för dessa individer så handlar det ofta om en livslång internering på det sätt som samhället önskar. I de rena kriminella psykopaternas fall så ändrades lagen i juni 1991 (Togs i bruk 1.1.1992) och syftet var att psykopater skall vara inlåsta.

I medicinsk mening så finns förvisso tillståndet på de så kallade skalorna i form av antisocial personlighetsstörning, men i princip alla har någon mer mild form av det. In på kåken under tid bestämde man sig för.

När det gäller autismspektrumstörningar, eller ren autism, så är det också "inlåsning" i form av ett boende med extra mycket stöd. När det vidare gäller vad oftast kallas "aspberger" är det knivigare...

De som har den diagnosen och fixeringar är i min bok de farligaste människor som finns i vårt samhälle.
Citera
2025-12-31, 10:34
  #11865
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av UschKlisterssonII
Och här ser vi ett annat narrativ som alltid forceras kring mördare som "Vilma" eller tidigare Rickard Andersson. Är du enstöring så är du säkert en potentiell skolskjutare eller nu styckmördare. Därför är det fel att vara enstöring. Alla måste umgås och vare uppe i varandras arslen 24/7. Annars är det något fel på dig. Du måste vara ett flockdjur. Annars är du en psykopat eller något.

Du vet nog mkt väl också att dessa personlighstyper är överrepresenterade i liknande typ av vådsbrott. Därför är det intressant att veta hur det är i detta fall.
Citera
2025-12-31, 10:36
  #11866
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av lokalpatriot
Precis, något måste ha gjort de säkra på att hon var död. Spontan tanke, kan det varit så att polisen tagit sig in i GM:s telefon på distans (hemliga tvångsmedel eller vad fan som helst) och sett en massa nytagna foton på en mördad alt. styckad BO? Garanterat finns såna bilder. Som sagt, de visste på något sätt att BO var död. Den enda anledningen jag ser till varför polisen skulle sitta och trycka i en buske hade varit bevisprovokation.
Rimmar inte med att mord rubriceringen kom först när GM greps i skogen all tid innan dess var de bara människorov
Citera
2025-12-31, 10:37
  #11867
Medlem
Silverglitters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nrebellion
Ja alltså att han författat sig med mat överhuvudtaget gör ju att en blir äcklad nu. Grönsaker känns ändå mer safe än kött?...Vilken mat handlar det om, från var?vet någon det?
Färdigskuren frukt.
Citera
2025-12-31, 10:38
  #11868
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Loco1214
Från tidigare bilder ser han ju ändå helt okej ut, som vilken kille som helst.. Men bilderna som droppas i medier nu.. Han ser riktigt jävla obehaglig ut.

Ser ut som en korsning av Chucky och Pennywise, både mentalt och visuellt.
Sannerligen ett fall för en total makeover.

Eller just det, detta blev resultatet av den.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in