2025-12-30, 13:26
  #9589
Medlem
ScheriffenIRomas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Itchii
vad finns det för olösta försvinnande och mord i Stockholm / Södertälje på yngre kvinnor sen 2021? något säger mig att detta inte är hans första mord.

Tror inte det finns några..
Citera
2025-12-30, 13:26
  #9590
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Nodangerontheroof
Tingsrätten vill ha en sjua på honom också. Inte oväntat.
De var väntat, denna gång åker han på rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Citera
2025-12-30, 13:27
  #9591
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EmilyDavison
Tack. Då vet vi att vederbörande INTE har ändrat juridiskt kön.

Det hindrar väl inte att han begär könsbyte i fängelset och förflyttning till kvinnofängelse? Välkommen till Cirkus Sverige!
Citera
2025-12-30, 13:27
  #9592
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Browser
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/vilma-andersson-misstanks-for-styckmordet-i-ronninge-/

Alltså inget juridiskt könsbyte, och bör således betraktas som man


Jag håller med.
Det är djupt problematiskt att försöka koppla denna person eller dessa handlingar till HBTQ. Frågan rör varken sexuell läggning eller könsidentitet och sådana kopplingar riskerar att vilseleda debatten och spä på stigmatisering.
Det som i stället måste adresseras är allvarlig psykisk störning i kombination med dokumenterade och uppenbara riskbeteenden.

Redan vid det första kända tillbudet – då han försökte föra bort en tioårig flicka och barnpornografiskt material påträffades – borde samhällets skyddssystem ha trätt in med full kraft. Att så inte skedde utgör ett allvarligt systemfel och ett misslyckande i statens ansvar att skydda barn och allmänhet.

Enligt personnummer är individen i fråga, juridiskt en man, enligt tidigare diskussioner här i tråden kan vi väl bara släppa det.. ☺️
Citera
2025-12-30, 13:27
  #9593
Medlem
"Vilma Andersson har erkänt grovt gravfridsbrott.

– Tingsrätten beslutar därför att inhämta en rättspsykiatrisk undersökning beträffande Vilma Andersson, säger rådmannen Anna Spinnell." -ab
Citera
2025-12-30, 13:27
  #9594
Medlem
Harry_s avatar
kört om polisen inte hittar mordplatsen
då är han ute efter 2år
kanske t.o.m kortare om han sitter häktad länge
nytt Mats Alm fall
Citera
2025-12-30, 13:27
  #9595
Medlem
RazorKevlars avatar
Åhhh jösses, detta är en het potatis, media har gått helt i spinn då man inte kunnat bestämma sig vad man mer ska kunna säga än gärningspersonen eller 26-åringen. Har också hört olika nyhetssändningar där man bestämt för säga antingen han eller hon, syntax-error de lux!

En sak är säker svensk media är enbart vilseledande och förvrängd alltifrån klimathysteri, massinvandring, muslimer, HBTQ osv. Allt som förespråkas går förr eller senare ner i latrintunnan!
Citera
2025-12-30, 13:27
  #9596
Medlem
– Vilma Andersson förklaras häktad och åtal ska vara väckts senast den 27 januari klockan 11, säger rådmannen Anna Spinnell under häktningsförhandlingen.
Citera
2025-12-30, 13:28
  #9597
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
Inte enligt henne. Hon kanske bara inte har brytt sig om att byta juridiskt kön. Det är mycket troligt att hon kommer byta juridiskt kön nu för att hon inte ska behöva hamna med män.

Vilma identifierar sig fortfarande som kvinna vilket betyder att det är en kvinna.
Jag skulle inte ta gift på att Vilma identifierar sig som kvinna. Och ifall han gör så idag så skulle jag inte ta gift på att han gör det om 20-30 år när han kommer ut i frihet igen. Att han däremot kommer att byta juridiskt kön för att slippa sitta med män, det tror jag också.
Citera
2025-12-30, 13:29
  #9598
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Malmens1
De var väntat, denna gång åker han på rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.

Ja jag skulle väl tro det också.
Citera
2025-12-30, 13:29
  #9599
Avstängd
En rättspsykiatrisk undersökning direkt? Hoppar de över 7an direkt eller?
– Tingsrätten beslutar därför att inhämta en rättspsykiatrisk undersökning beträffande Vilma Andersson, säger rådmannen Anna Spinnell.
Citera
2025-12-30, 13:29
  #9600
Medlem
rubbergirls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDahmer
Någon postade att bögen Vilma har/hade ett konto på mötesplatsen. Någon måste ju ha sett honom där. Skulle inte förvåna mig om bögen även hade grinder/tinder?

Då kanske det finns en chans att han har laddat upp bilder på någon helt annan person och matchat med My & på så sätt lurat dit henne?
Bilderna hos Expressen är väl hämtade från Tinder?
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/vilma-andersson-misstanks-for-styckmordet-i-ronninge-/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in