Citat:
Ursprungligen postat av
lokalpatriot
Jag tänker också att det var oerhört amatörmässigt att köra genom Södertälje mitt i natten med en kidnappad kvinna. Södertälje har stark polisnärvaro nuförtiden iom allt gängvåld. Ifall det dessutom är som vissa säger, att han körde samma bil som användes vid försöket 2019, så hade polisen fått automatiskt notis om det ifall de möter den på gatorna.
Ingen av vägarna GM behöver ta går igenom Södertälje.
Stugan ligger på andra sidan kanalen.
För att åka dit stugan är från Rönninge, så räcker det med att ta Salemvägen norrut, från stationen, under motorvägen och sedan vid korsningen Salemvägen/Bergaholmsvägen svänger du vänster.
Därifrån följer du Bergaholmsvägen tills att du når Ladviksvägen, svänger in där och passerar Viksbergs golfklubb. När du passerat golfklubben tar du strax efter vänster på Viksbergsvägen.
Sen är du framme i Viksäter där stugan ligger.