Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2025-12-29, 19:55
  #7333
Medlem
rubbergirls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
Nej, det är en kvinna. Hon vill bli identifierad som kvinna:

https://www.dn.se/sverige/mordmisstankt-tidigare-domd-forsokte-kidnappa-flicka/

Det är alltså en kvinna som dödat en kvinna. Rätt ska vara rätt.
Det är det som är problemet här: ni låter er manipuleras av en galning som vill bli kallad kvinna & fattar inte att ni springer hans ärenden.
🐑
Citera
2025-12-29, 19:55
  #7334
Medlem
Kungenshoras avatar
Det finns risk för att en man som lustmördat en kvinna kommer hamna på kvinnofängelse.
För att undvika att kvinnor på anstalt hamnar i den situationen borde regeringen brådskande ändra den här könstillhörighetslagen som får konstiga resultat.
Som tur är tror jag inte han blir omtyckt på kvinnoanstalt.
Förmodligen kommer kvinnorna hata honom och hans liv blir ett helvete isåfall och det är givetvis rätt åt han.
Fanskapet borde aldrig bli utsläppt igen.
Citera
2025-12-29, 19:55
  #7335
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EnoughisEnough
Hur känner du till hans vikt? Säg ingenting.. han är 174cm lång med?

Om detta skulle stämma, vad motsäger att han skulle kunna få in en annan mindre person i en bil?

Previs. Män har mer muskler än en kvinna i samma storlek, oavsett hur störd han är och hur han "identifierar sig".
Citera
2025-12-29, 19:55
  #7336
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Jaay
Han är avskriven så han kan vi strunta i, tror han och närstående haft ett mindre helvete dom närmsta dagarna och kanske kommer ha en tid fram

Blir ändå intressant att höra varför han blev häktad. Kan ju vara bagateller, att han hade en dialog med mördaren på en bevakningskamera eller liknande.
Citera
2025-12-29, 19:55
  #7337
Medlem
Trevligt.kontos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cyally
Haha du trollar. Men nej. Så länge inget framkommer som gör gällande att han bytt juridiskt kön inklusive personnummer så ska han benämnas med manligt pronomen.

Mgm har kvinnligt personnummer
Citera
2025-12-29, 19:56
  #7338
Medlem
Jag anser att det är fel att kalla det styckmord. Styckningen är nog sällan vad de är ute efter, utan styckningen är ett sätt att göra sig av med kroppen på ett enklare vis. Så självaste mordet beror nog på något annat vanligt vis, i detta fallet är mirdet nog någon sadistisk fantasi, kanske nekrofili. Medan andra kan stycka en person efter ett bråk som slutat med dödsfall. Har läst om pundare som styckat en vän som dött av överdos och slängt i frysen bara för att slippa uppmärksamhet och stank.
Citera
2025-12-29, 19:56
  #7339
Medlem
HassanVonEssens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Egna-tankar
Håll honom inlåst då, så att han inte kan göra det han drömmer om.

Och kastrera honom.
Jo, det är precis vad som kommer hända nu. Han kommer hållas inlåst till den dagen han dör. Ingen kommer någonsin vilja ta på sig ansvaret för att ha godkänt att han får sitt straff tidsbestämt. Den här släpper man aldrig ut igen. Men det är en klen tröst när det krävdes ett styckmord innan man kunde komma till den slutsatsen. Samtidigt är det så det måste fungera. Människor måste få en andra chans. Hade han lyckats fullborda sina intentioner vid kidnappningen av den 10-åriga flickan så hade My levt idag. Då hade han aldrig blivit frisläppt. Men han misslyckades, och oroväckande söksträngar på Google är inte tillräckligt för att frihetsberöva någon livet ut.
Citera
2025-12-29, 19:56
  #7340
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trevligt.konto
Mgm har kvinnligt personnummer
Källa?
Citera
2025-12-29, 19:56
  #7341
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dalia83
Nej, psykisk ohälsa en längre tid räcker absolut inte… Då skulle ju alla med EIPS, ångest, bipolaritet och depression vara aktuella…. Det krävs att personen bedömts haft en allvarlig psykisk störning när brottet begicks och då lär man inte kunnat genomföra den omfattande planeringen som den här vidriga människor verkar ha haft..

Nej precis, det krävs mycket.
Citera
2025-12-29, 19:56
  #7342
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cooltrayne
Det är väl en rimlig gissning från nån som tydligt går igång på mord, barn, lik, osv?

Han har ju även bytt efternamnet innan han bytte förnamnet.

Så även om det skulle vara en ren slump så är det ju en märklig slump.

Men då hade han ju såklart valt att stava det på samma sätt? Jag tror faktiskt inte på det sambandet. Det hade inte varit svårt att ändra till samma stavning av Vilma om han velat.
Citera
2025-12-29, 19:57
  #7343
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EnoughisEnough
Hur känner du till hans vikt? Säg ingenting.. han är 174cm lång med?

Om detta skulle stämma, vad motsäger att han skulle kunna få in en annan mindre person i en bil?
Enligt några här på fb ska han ha en profil på "bodycontacts" där han angivit vikt och längd. Nu vet jag iofs inte hur ny denna information på sidan är.
Och på bilder från han facebook där han spelar paintball och står sida vid sida med andra män ser man att han är klart mindre än samtliga.

BO är dessutom ingen liten flicka, utan en 25 årig kvinna. Tror bara att det hade varit svårt för honom att själv lyfta in en livlös kropp i bilen.
Men som sagt, jag vet inte.
Citera
2025-12-29, 19:57
  #7344
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Scion
Glöm tankar på DNA och fingeravtryck, så snabbt går inte analyser av det slaget. Särskilt inte dessa lediga dagar. Tänk istället övervakningskameror.
Tyvärr har du fel. Man kallade in personal till Linköping där polisens DNA-test görs. Det var gärningsmannens prov som analyserades med raketfart. Polisen hade hittat spår i området där kvinnan försvann. Resultatet matchades mot tidigare dömda och på så sätt fick polisen en klarhet i vem gärningsmannen är.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in