På dagens nya "digitala" laddare går det inte att ladda ett helt tomt batteri. Dvs om du mäter med en multimeter över polerna och multimetern visar 0.00 Volt så startar helt enkelt inte laddaren. Detta gäller merparten av de allra flesta digitala laddare av idag. Sedan är det skitsamma om de heter Biltema eller CTEK.
Vissa många undantag finns bl a den laddaren som LIDL sålde många år som hette
TRONIC T4X som kunde starta från NOLL. Likaså
ALLA GAMLA laddare som funnits på marknaden sedan 1950-talet funkar att ladda helt tomma batterier.
Den största skillnaden mellan de gamla laddarna är att de gamla laddarna matar batteriet med samma spänning/strömstyrka (14.4V 4 alt 8 A) hela tiden så man MÅSTE hålla koll på när batteriet är fulladdat så det inte blir "överladdat" och "överhettat".
De nya laddarna kan å andra sidan rekonditionera batteriet så det kan väcka liv i ett mer eller mindre heldött batteri. Men som sagt, de får INTE vara helt tomma. Biltema vill jag minnas har angett 4 VOLT för att laddaren ska starta.
Rekonditioneringen bygger på desulfatering (avsulfatering) av batteriet. Det finns andra metoder men det är "överkurs" typ skicka på helvetes höga strömstyrkor på batteriet, polvända polerna mm. På det sättet kan man hålla liv i batteriet bilens hela livslängd. Men då ska man veta vad man sysslar med.

Å andra sidan ska väl även batteribranschen tjäna lite kulor.