Citat:
Ursprungligen postat av
PerAlbinErlander
Längddysfori (googla! Det här är inget jag hittar på) är i princip samma sak som könsdysfori. Skillnaden ligger i att de förstnämnda är olyckliga över sin kroppslängd medan de senare är olyckliga över sitt biologiska kön.
Vad kan vi göra för att hjälpa de som drabbas? Medicinska åtgärder? Införa ”juridisk kroppslängd”? Bidrag till inlägg i skor och höga frisyrer? Finns det någon organisation som tar sig an dessa?
Okej, jag Googlar. Om det inte är något du har hittat på, varför är alla 10 träffarna på Google automat-översatta poster på Reddit?
Ordet har alltså aldrig ens skrivits på internet. Bara genom en automatisk översättning hos Reddit existerar det.
Förefaller också uteslutande användas av trans-folket. Där tjejer som gör om sig till män (ftm) sedan är sura för att dom fortfarande är 1.55.