Citat:
Såvitt jag har kunnat läsa mig till så reglerar man i allra högsta grad syrenivån i de här maskerna som jag misstänker att norrmannen har använt. Det du beskriver är nåt annat.
Här har vi en klinik som erbjuder just höghöjdsträning och så här skriver de:
https://hagertkliniken.se/halsa/hoghojdstraning-cellgym/
Här har vi en klinik som erbjuder just höghöjdsträning och så här skriver de:
https://hagertkliniken.se/halsa/hoghojdstraning-cellgym/
Höjdmasker/träningsmasker som man själv har ändrar inte syrenivån i syret. Men gör det jobbigare att andas. Sådana används utan kontroll. Det är därför många säger att de inte fungerar*** i artiklar. Men är du på en klinik så kan du få luft med lägre syrehalt.
Sen kan jag inte veta om den döde har experimenterat själv. Men det tror jag inte på.
Jag tror vi pratar om två olika saker. Syrenivån är den samma i masken, som luften utanför. Men masken gör att man får mindre luft in i lungorna. Det är inte samma sak som syrenivå/Koncentration. Så han befinner sig högre upp i atmosfären 1800m*, Där syrekoncentrationen är redan lägre i den tunna luften.
Så du har en person, som har haft hjärtsäcksinflammation**, befinner sig på hög höjd (lägre syrekoncentration för tunnare luft), använder sig av höjd/träningsmask, som sin tur gör det jobbigare att andas.
Folk kan bli dumma i huvudet när man får för lite luft (syre) i kroppen. Ex israeler dog under Kuwaitkriget med "felaktiga" gasmasker på sig. De tog dem inte av sig, utan dog med dem på sig. De kvävdes till döds.
Obducenten lär se om det är något fel på hjärtat eller om han kvävdes. Eller möjligen kombination av de två.
*Glömde ta med det tidigare.
**Kan i vissa fall ge permanenta skador. Men det antivaxxare inte fattar det är extremt sällsynt.
***De ger starkare andningsmuskulatur men inte fler röda blodkroppar.