Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2025-12-24, 15:00
  #373
Medlem
withnonam3s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av llundberg57
Det är aldrig fel att utvisa icke-vita.

Det är radikalister och kriminella som ska väck, inte arbetskraft som betalar skatt....
Citera
2025-12-24, 15:01
  #374
Medlem
Weitzmanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av llundberg57
Mätta på makten? De har ju inte haft någon makt ännu.

SD innehar 73 mandat av 349, ordförandeposten i flera viktiga utskott samt kan fälla regeringen vilken dag som helst – vad är det om inte makt?

SD behöver använda sin makt aktivt för att få igenom sina förslag och för att exempelvis minska invandringen av socialfall. Genom att kompromissa och urvattna sina förslag stödjer man en regering vars innehåll man egentligen inte helt står bakom.

SD har makt men använder den inte i tillräckligt stor utsträckning för sin egen vinnings skull. Då hjälper det föga att hela tiden säga det är de andra partiers fel att vi hamnat där vi hamnat.
Fäll regeringen om lagarna inte skärps – varför vågar man inte det? Ledamöterna tänker i för stor utsträckning på sig själva, sina egna kostnader, sin egen situation, sin semester, sina förmåner etc., vilket är förståeligt. Men om man är en riktig sverigevän sätter man inte Sverige främst då och genomför förändring på riktigt även om det kostar sin egen försörjning i form av ett uteblivet mandat osv.?

SD är numera ett gnälligt och mer moget maktparti som inte vill släppa i väg makt – ledamöterna har lika mycket att förlora som de andra politikerna på riksplanet.

”Det är de andras fel” fungerar kanske oavsett till flertalet i opinionen, men resultatet är ju detsamma. Udden är borta.
Citera
2025-12-24, 15:09
  #375
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av withnonam3
Det är radikalister och kriminella som ska väck, inte arbetskraft som betalar skatt....


Trump som skulle utvisa kriminella har bara utvisat skötsamma ifrån Mexiko och Afrika. Folk som gjort rätt för sig men glömt vissa detaljer i systemet. Det är precis samma cirkus överallt i världen så 99 % av befolkningen vet nu att det här är ett stort skämt.

Folk som får sina familjer splittrade i USA medan kriminella springer runt och skjuter piff puff överallt.

Fängelset är överfullt med kriminella i USA men Trump börjar med Raul som glömde en siffra vid ansökan till USA. Han som skött sig bäst blir alltså hemskickad men inte tungt kriminella i deras fängelse.

Cirkus 🤡
__________________
Senast redigerad av Loraael-Beautyy 2025-12-24 kl. 15:13.
Citera
2025-12-24, 15:10
  #376
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Libertarismus
Jag är den första som kommer att fly till ett annat land om det blir krig i Sverige. Jag tänker inte stanna och kriga för kaozblattarnas och feministernas överlevnad. Nej, tack!

Kanske ingen vild gissning att kaozblattarna skulle vara bland de första att sticka. Tror det där med mångkultur, feminism etc blir förlegat ganska fort om Ivan anfaller.
Citera
2025-12-24, 15:14
  #377
Medlem
Det ör vällnlustigt att så fort det kommer utvisning på tal så är babbarna kristna, bögar eller regimkritiker helt plötsligt.
Skicka tillbaka fanskapen, dom kan jobba i hemlandet.
Citera
2025-12-24, 15:25
  #378
Medlem
Avalionns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mosquitoseven
Haha vilket muslimskt land har Sverige invaderat?
Jag antar att du är en blatte som hatar väst.

Du är en vidrig terroristkramare.

Haha vilket muslimskt land har Sverige invaderat? Så ditt svar att jag ska skriva vilket land Sverige har invaderat. Seriöst kristna terrorist länder som har mördat miljon + muslimer i proxykrig i flera länder i mellanöstern under judarnas kommandon för att sedan ockupera oljan.
https://www.instagram.com/reel/DPP90hjkUIS/?l=1

Om det inte var för att Trump som har åtminstone lite hjärna och att han inte vill bli styrd av judarna så hade Iran också förstörts. Men Iran skyddas också av Ryssland. Därför vågar inte judarna gå till attack. Och mer immigration till Europa.
__________________
Senast redigerad av Avalionn 2025-12-24 kl. 16:02.
Citera
2025-12-24, 15:27
  #379
Medlem
Avalionns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rabbits
Ja men ni ska ju ta över landet, göra oss statslösa, förfölja oss. Bra att du redan börjar bespotta oss. Då blir det enklare att massakera oss om ett tag, som ni alltid gör.

Samtidigt gråter ni blod över att svennar inte sympatiserar med era palestinierkompisar som åker på samma behandling ni tänker ge oss sen.

Smutsiga jävla hycklare. Det är därför jag firar när varenda smutsig jävla arabunge får sina armar bortsprängda. Rätt åt er äckliga jävla folkmördande smutshoror. Alla terrordåd i era smutsiga skitländer, jag firar. Bara så du vet.

Allt ert lidande, är så jävla härligt att bevittna.

Äckliga jävla negerhybrider, hoppas hela din smutsiga jävla negersläkt blir våldtagna . Ber till gud att din smutsiga mamma blir våldtagen och knivhuggen. Smuts.

Hat, HAT HAT OCH MER HAT, precis så ni vill ha det.

Smuts.

Haha, enjoy ban.
Citera
2025-12-24, 15:36
  #380
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av swebarb
Det är väl inte krig i iran, går att leva där ?

Det handlar inte om det. Det handlar om att vi måste få hit människor som faktist bidrar. I deras fall så hade de bidragit med många miljoner istället för att kosta oss andra något.
De gör allt rätt och straffas för det.

Gör vi i Sverige så här med högutbildade, lycka till att försöka få hit forskare eller IT utvecklare.
Ingen av de grupperna kommer att våga flytta hit.
Senaste 3 åren har företaget jag jobbar på tappat Indiska programerare. De valde Tyskland istället.
Det är flera orsaker att de valde bort Sverige men vad skickar det för signaler utåt när vi utvisar drivna människor?
Citera
2025-12-24, 15:55
  #381
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stigfromkumla
Det handlar inte om det. Det handlar om att vi måste få hit människor som faktist bidrar. I deras fall så hade de bidragit med många miljoner istället för att kosta oss andra något.
De gör allt rätt och straffas för det.

Gör vi i Sverige så här med högutbildade, lycka till att försöka få hit forskare eller IT utvecklare.
Ingen av de grupperna kommer att våga flytta hit.
Senaste 3 åren har företaget jag jobbar på tappat Indiska programerare. De valde Tyskland istället.
Det är flera orsaker att de valde bort Sverige men vad skickar det för signaler utåt när vi utvisar drivna människor?
Nä, de har jobbat inom offentlig sektor, alltså har de inte ”bidragit med många miljoner”, utan istället kostat många miljoner, men de har däremot gjort nytta för Sverige, vilket inte kan sägas om särskilt många invandrare tyvärr.
Citera
2025-12-24, 15:58
  #382
Medlem
HomoDeuss avatar
Hela världen är skruvad, så detta förvånar inte. Självklart så borde de få stanna. Medan pack som inte delar våra värderingar borde exkluderas från det svenska samhället. Och i det packet ingår en hel del b-svennar som skriver i denna tråd. God Jul

Citat:
Ursprungligen postat av llundberg57
Sverige ska inte ha några invandrare alls! De ska ut allihopa! V A R E N D A E N!
Citera
2025-12-24, 16:05
  #383
Medlem
Norrbagg79s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Connykrim
Fast nu delar denna familj precis det.



Men varför ska hederliga få åka och alltid kriminella få stanna? Hur är det
Möjligt?
För att Sverige lider av ett obotlig messiaskomplex.
Citera
2025-12-24, 16:05
  #384
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RiMaX
Var skrev jag det? Kan du inte läsa eller är du bara korkad?

Bara erkänn att du är en blattelover och att du alltid förbli en sådan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in