Citat:
Ursprungligen postat av
Neksnor
Det vettigaste är nog i många fall flygplan med plats för 2-3 fångar och tillhörande personal och möjlighet att använda korta banor.
Det bästa är att ha så tätt mellan anstalter, med några tomma platser på alla ställen, så att det blir som gästgivargårdar/skjutshåll. Den nya anstalten i Värnamo planerades just där för att det är ett perfekt ställe mellan Skåne och Målardalen.
Problemet för Kriminalvården nu är att tanken med skjutshåll inte fungerar eftersom det är överfullt överallt. Det är därför det blir mer direktflyg.
Problemet med reguljärflyg är att nästan allt går via en hub på Arlanda. Går inte att valla fångar mellan terminalerna där... Lite är det samma problem med tåg, De stora stambanorna har väl mer trafik än nånsin, men tvärbanorna är betydligt färre och byten mellan norra och södra Sverige blir i Stockholm, även om det blir en rejäl omväg.