Citat:
Ursprungligen postat av
lont
Ryska pengarna:
Vid torsdagens toppmöte valde man tyvärr bort att använda dem som säkerhet till det jättelån som utfärdades till Ukraina.
Men man slog också fast att pengarna ska hållas frysta tills Ryssland betalar krigsskadestånd och de kan alltså fortfarande komma att användas till stöd för Ukraina.
Hur ska man kunna utdöma krigsskadestånd när Ryssland segrar i Ukraina?
För att det ska kunna ske måste Ryssland kapitulera och acceptera att betala krigsskadestånd.
Ungefär som Finland tvingades göra efter WW2.
Det är en illusion.
Sanningen är att EU-kommissionen vill kunna använda pengarna för egen del.
Det faktum att man fryst pengarna permanent ger nu Ryssland legala skäl för att ge igen på olika sätt via internationella domslut i t.ex. Singapore och Hongkong där Euroclear har deponerat stora belopp.
Nu fick Bryssel igenom plan B istället som sker genom upplåning som sedan belastar medlemsstaterna . förutom Ungern, Slovakien och Tjeckien som fick undantag.
90 miljarder € totalt varav 40 miljarder är öronmärkta för att återbetala gamla lån (till Ukraina) som förfaller snart, Alltså blir det 50 miljarder som kan utbetalas till Ukraina i början av 2026 men de kommer inte att räcka långt. Zelensky lär återkomma med tiggarrunda i Europa om några månader igen.