Citat:
Ursprungligen postat av
Finporslinet
Nöjda medborgare? Jag är oerhört missnöjd och de flesta röster på t.ex. SD kan i princip ses som rena missnöjesröster.
Det enda som händer om du sätter kaosungarna på de svenska skolorna är att alla dras ner i skiten. Dessa förstör för alla, det går inte att "lyfta upp dessa" på något sätt. De svenska barnen ska inte behöva göra det heller, utan mer segregering krävs så att våra barn får ha den bra skolgång de faktiskt förtjänar att ha i detta landet. Kaosungarna ska gå i egna skolor, de får lösa detta själva eller så hjälper de som tycker mångkulturen är fantastisk till, de kan ta ansvaret istället för att vara äckliga hycklare.
Tar du in tredje världen blir du tredje världen, det är så enkelt det är. Dessa kan inte anpassa sig efter oss, utan vi måste hela tiden anpassa oss efter dem och försämra och sänka krav för dessa har för låg IQ. Hade de kunnat anpassa sig efter oss hade de haft egna bra länder redan och inte behövt komma hit.
Jämfört med andra folk så är större andel av svenskarna nöjda, och färre tror att landet är korrupt. Statistisk handlar inte om vad alla tycker, men många.
I min hemkommun la man ned fem problemhögstadier i invandrartäta områden. Av ekonomiska skäl, för att många ungdomar hade valt andra skolor, och få lärare ville jobba där. Ungdomarna från de områdena bussades istället till medelklassungarnas skolor. Det som hände var intressant. Högre andel ungdomar i kommunen fick godkända betyg! Det finns ingen statistik över om antalet med A förändrades, och jag är inte säker, men jag kan tänkta mig att det var ganska oförändrat, eftersom många av de med högsta betyg får det tack vare studiestarka hem oavsett klasskamraterna. Skolgången blir lugnare för dem från invandrarområdena, men okej, du har en poäng, konflikter, mobilrån och mobbing kan drabba fler medelklassungdomar.