Citat:
Ursprungligen postat av
Stiffinger
Lägg ner. Om du vill så kan du in på Saab och se våra diskussioner där,
(FB) SAAB B - SAAB B
Och nej, jag kommer inte skärmdumpa och visa årets uppgång för dig.
Hur det har gått för mig är egentligen ointressant, så jag förstår inte varför du yrar om det.
"Våra diskussioner där", du kunde inte ens länka till ett inlägg från mig där och varför tror du jag vill se skärmdumpar av din "uppgång"?
Ja det är OT hur det gått för dig vilket jag sa från början så varför sitter du och skryter om det hela tiden? Jag känner igen det skryt du kör med, så uttrycker sig bara amatörer som aldrig lyckats men som drömmer om något de aldrig varit i närheten av. Jag behöver inga bevis på att du är en sopa för jag hör hur inkompetent du är om finans, och det är dessutom OT.
Jag däremot har statistik för hur stor andel av Avanzas kunder som har nått till respektive nivå i förmögenhet, vilket man bara kan se om man själv har nått till den nivån. Du kanske i bästa fall kan se vad kunder upp till 50,000 kr har haha. Jag kan däremot se vad de allra rikaste har där eftersom jag tillhör den lilla gruppen, trots att jag bara har 15% av mitt kapital hos Avanza.
Då jag tillhör denna lilla grupp av förmögna förstår jag också hur skatter fungerar och att AF är bättre än ISK för förmögna. Höjd ISK-skatt slår därför bara mot låg- och medelklassen, inte mot de rika. Jag har förklarat ovan hur rika skattar i princip noll med AF, även när de bor i Sverige. Något som inte går med ISK.
Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
Skall man leka med ord så schablonbeskattas kapitalinkomsten.
I en ISK är det kapitalet som schablonbeskattas, alltså ren förmögenhetskonfiskering.
I en AF används däremot försvagningar av valutan för att konstlat skapa nominella ökningar av värdena i SEK för att sedan kunna beskatta dessa. Dvs trots att kapitalet inte ökat i köpkraft lurar man folk att de gjort vinst och många tycker då det är rimligt att beskattning sker.
Svag valuta = högre skatt
Stark valuta = lägre skatt
Inte konstigt att socialistländer oftast har de svagaste valutorna men man ska komma ihåg att alla valutor tappar i köpkraft. Nominella ökningar i en valuta innebär alltså inte verklig vinst.