2025-12-13, 16:51
  #21577
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av miapetter
Blanda inte in mig i det. Jag har hela tiden sagt att jag är övertygad om att hans barndom var allt annat än problemfri. Skulle nog säga att alla ungar som familjehemsplacerats bär på trauman av något slag o är utåtagerande vid någon tidpunkt.
Jag konstaterar att Jocke under tio års tid hävdat att det finns bevis för, rätt uppseendeväckande övergrepp, i hans journaler. Vilket det inte gör.
Att han som jockiboi var vidrig, dvs mer utåtagerande än genomsnittet.
O att han nu, bl a genom Instastorys o genom Anjos kanal, tar hatet en nivå till. Nu är han 40. De flesta diagnoser brukar lugna ner sig med tid o erfarenheter.

Bevisen finns i form av andra uppgifter, givetvis står det inte ordagrant vad han upplevt. Inget är ju bevisat i så fall såvida det inte är videofilmat.
Citera
2025-12-13, 16:52
  #21578
Medlem
0.1s avatar
Har mutemute och 111 lämnat skeppet eller?

On topic: när kommer dagens runk tillbaka?? Det var i alla fall ett bra "format"...
Citera
2025-12-13, 16:52
  #21579
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anonym555
Nu försöker du byta fokus från att du faktiskt ljög om att han hade en dom för mordbrand. Att han själv säger att han begått mordbrand är ju inte bevis, ni säger ju att han ljugit om sin barndom, varför är detta nu sant plötsligt? Du plockar russinen ur kakan. Det han sagt som är dåligt behåller ni men avfärdar det han själv utsatts för.

Nu kan man inte lita på något du skrivit.
Om han har ljugit om mordbranden så kan han väl ha ljugit om hela sin barndom? It work`s both ways förstår du. Då går det inte att tro på något han säger.

1. Han är en mordbrännare.
2. Han ljög när han sade att han är en mordbrännare, då är han en lögnare.

Båda alternativen talar alltså emot honom.
Citera
2025-12-13, 16:53
  #21580
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Bl a hans fostermamma och Jocke själv har berättat att han begått mordbrand. Han och två kamrater eldade ner ett annat hus (radhus om jag minns rätt) Däremot var han inte femton år fyllda och dömdes därför inte för brottet.

Alltså ljög SLUTSPEL1 när han skrev han Joakim är DÖMD för mordbrand.

Att någon och han själv BERÄTTAR att han begått mordbrand är inte något bevis överhuvudtaget i så fall ju. Ni avfärdar ju allt han berättat om sin barndom, men när han berättar om mordbrand är det sant helt plötsligt. Hur ska ni ha det? Då kan ni ju inte lita på att han begått mordbrand heller, men ändå tror ni detta är helt sant.
Citera
2025-12-13, 16:55
  #21581
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anonym555
Jocke har inte påstått att han har en dom för mordbrand, det är SLUTSPEL1 som gjort det.
Bör väl tilläggas att många anlagda bränder kallas just för "mord"-brand, även juridiskt, även om man lika gärna kan kalla dom 'anlagd' brand.

Begreppet "mordbrand" betyder inte att man anlade branden i syfte att mörda. Ibland hade man inte ens syftet att skapa en brand eller bränna ner en hel byggnad osv. Kan lika gärna vara ligistiska rackartyg som genomfördes utan att tänka först, utan att tänka på potentiella resultatet.

Men även om avsikten ibland inte är densamma som resultatet, så är det oftare resultatet man tittar på vid en juridisk bedömning. För det är resultatet man vill undvika att få en upprepning på.

Anlagda bränder är särskilt vanliga hos personer med emotionella störningar kring temat att man anser livet eller samhället behandlat en själv illa, inte ser en eller att man upplever sig som utesluten, och man vill hämnas på världen, protestera kraftfullt. Ulf Borgström, "Gryningspyromanen", är nog den mest kända av dom, som sätter eld på all möjlig shit så fort han släpps ut. Han hatar världen och människorna i den, för vad han känner världen har gjort mot honom. Jocke verkar tillhöra den kategorin med, bara till en lägre grad.
__________________
Senast redigerad av Valentin90 2025-12-13 kl. 17:04.
Citera
2025-12-13, 16:56
  #21582
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anonym555
Ja uppenbarligen så vill ju svenska folket se på detta eftersom han blivit miljonär av sina videos. Säga vad man vill men det är ganska duktig att bli miljonär från att ha varit hemlös och utfattig.
Det finns många som har tjänat mycket pengar och förlorat dom lika snabbt. Det är därför Lundell`s lärjungar jobbar så frenetiskt med skademinimeringen.
Citera
2025-12-13, 16:57
  #21583
Medlem
miapetters avatar
Snygg sammanfattning i Camostyleswedens senaste film "Om Jockes morsa varit Babben"
Spot on vad det hela handlar om, egentligen.
Citera
2025-12-13, 17:00
  #21584
Medlem
Hanna påminner om 50 cent. Vill minnas att hon i en av hennes lives på Facebook fick frågan vad hon tyckte om ljugiboi.
"Han kommer få sitt straff". 7(?) Är senare kommer det hö hö.

50 cent och widerstedt lurkar länge för att samla alla bevis. Bra video hon lade ut idag också om SVT.

https://youtu.be/9QRdj_GOS3U?si=4X5nY6SXzM7NVcI5
Citera
2025-12-13, 17:00
  #21585
Medlem
GreenBatterys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 0.1
Har mutemute och 111 lämnat skeppet eller?

On topic: när kommer dagens runk tillbaka?? Det var i alla fall ett bra "format"...
De tillhörde antagligen de sällsynta nästan-normalbegåvade följarna och förstod att de gjorde bäst i att logga ut och gömma sig.

Dagens runk kommer inom kort! Den porrskadade ÄckelBaronen kommer duellera med Jåckisnåppi!
Citera
2025-12-13, 17:02
  #21586
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
Om han har ljugit om mordbranden så kan han väl ha ljugit om hela sin barndom? It work`s both ways förstår du. Då går det inte att tro på något han säger.

1. Han är en mordbrännare.
2. Han ljög när han sade att han är en mordbrännare, då är han en lögnare.

Båda alternativen talar alltså emot honom.

Det talar också emot er Jocke-hatare som påstår att han MÅSTE vara en mordbrännare, för att han SAGT det. Men han kan inte ha blivit behandlad illa som barn, för han har bara SAGT det. Makes sense?

Man är ingen mordbrännare i juridisk mening såvida man inte är dömd för det. Han gjorde säkert massvis med skit som barn, inte konstigt det med en sådan mor. Inget av barnen var normala, undrar varför? Otur? Nej, pundarmamma.
Citera
2025-12-13, 17:03
  #21587
Medlem
TheAlmightyFarfars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SLUTSPEL1
Det var inte ens Jocke som 20-åring som hade sex med yngre tjejer. Han var 25-27 år och han träffade Jonna när hon fyllt 17 år.

Han skrev intimt med unga tjejer åtminstone upp till att han var 33 år gammal.


Bästa åldern ju bara passa på om man är känd singel o har orken!
Citera
2025-12-13, 17:08
  #21588
Medlem
TheAlmightyFarfars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hejhopp-87
Är det någon här som såg liven som Antonio book hade och total spårade ut? Han hävdar att det inte har hänt medans en hel del människor såg liven. Linnea hade också sett den och la ut ett inlägg om det men han hävdar att hon och alla andra ljuger.
Och sen undrar jag hur i hela kan man låta ett litet barn vara i närheten av en dömd våldtäktsman. Ingen som reagerar på det?


Haha men vafan han låg med en 14åring eller nått? Tror inte han gör illa ett spädbarn för det mupp.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in