Citat:
Ursprungligen postat av
JohanSverkersson
I gårdagens swebbtv sa Afs-politikern Lennart Matikainen och den andra Swebbtv-programledaren Katerina Janouch att Greta Thunberg är nazist. Ungefär sju minuter in här:
https://swebbtv.se/w/aiRHcEczXmd4EE4NtCm73J
De menar att vänsterextremister och Hamas-supportrar är nazister, fast en annan typ av nazism, den "rumsrena nazismen". Och där ingår Greta Thunberg sa de.
Vad tycker ni om detta korkade utspel? Borde man inte låta ord ha sin rätta betydelse?
Jag tänker inte försvara hamas-kramare. Men att vända och vrida på ord hit och dit som både Trump och Putin gör för att pränta in osanningar i folk genom att långtgående trycka in felaktigheter i huvudet på folk är bara sinnesjukt att folk gå på.
Nationalsocialism - en ideologi som växte fram med rasistiska rötter där man lurade vanligt folk att rösta genom att påstå att alla vanliga etniska människor skulle få de bättre om vi utrotade fiender.
Greta - politisk aktivist och extremist som igrund och botten är fredsaktivist. Greta är inte antisemit. Greta är inte rasist. Greta hatar och kritiserar ett land och detta landets politik och håller även de som röstar fram denna politik ansvariga.
Greta har inga problem med judar som inte är Israel-vänliga. Där faller hela nazistspåret.