Citat:
Ursprungligen postat av
arboristjavisst
Är man svartsjuk bör man kanske inte ha ett förhållande, det mår man ju rimligtvis bara dåligt av i så fall. Bättre då att leva naturligt, dvs själv om man är man alltså. Män är inga flockdjur (det är däggdjurshannar sällan) och det är därför många av oss trivs bäst själva. Är man dessutom både svartsjuk, ogillar kvinnor och är känslostyrd, kan man ju verkligen undra vad man ska med en relation till
Jag håller med. Läste senast idag i en grupp på FB om en person som lånat pengar av en kompis. Och dennes pojkvän som tillkom långt senare har börjat hota låntagaren. Framgick även att han är inne och rotar i sin flickväns konton och styr och ställer.
Och just den kille är ju urtypen för att misshandla, våldta eller mörda när den här tjejen så småningom försöker slå sig fri. Man undrar ju vad en del män har för problem när de påstår sig älska någon. Man kan inte äga någon.
Läste f ö att dödligt våld i hemmet även utgörs av kvinnor. Låg procent, men ändå. Och då sker det för att de inte orkar med den galna man de lever med. Så något slags självförsvar (fel ord, men ni förstår…)