Flashback bygger pepparkakshus!
2025-12-09, 10:12
  #1
Medlem
Jag frågade den där sammanfattnings-botten om hur politiska höjdare och funktionärer fick fler fördelar i Sovjet. Den svarade att de hade högre löner (men inte extremt) men framförallt fler förmåner som tillgång till bättre boende, varor, resor och annat. Detta var dock mycket hysch-hysch... Alla kallades "kamrat" och ansågs ha samma lön och så, även om de flesta nog fattade det inte var så egentligen. Det var väl detta (socialisten) George Orwell kritiserade i Djurfarmen med "alla djur är jämlika men vissa är mer jämlika än andra"...

Det finns ju socialdemokrati som accepterar kapitalism som nyttigt och kanske även nödvändigt för ett välfungerande samhälle. Det kan också kallas "socialistisk demokrati". Man vill trots detta implementera en del saker som kan ses som socialistiska, vilket var hur Sverige har styrts och till ganska stor del är än idag. När borgerliga partier styr säljer de kanske ut en del statligt ägda företag och privatiserar lite, men de skulle t.ex. inte skippa den "fria" sjukvården vi har och en del annat.

Sen finns demokratisk socialism som skiljer sig från ett helt kommunistiskt parti, genom att de vill uppnå "det klasslösa samhället" genom demokratiska medel. Frågan är faktiskt om man inte åtminstone delvis, kan klassificera Vänsterpartiet som detta? De har i sitt partiprogram saker som "klasslösa samhället", "förstatliga alla företag" och annat. Om de sen inte praktiskt vill genomföra det kanske, men borde de då inte tagit bort det från sitt partiprogram?

Fast om vi bortser från att kommunism aldrig har fungerat och länder som försökt införa det alltid har haft sätt för vissa att få mer än andra och nästan alltid kombinerat det med en ledarkult... Och istället kollar på "riktigt fungerande" kommunism"...

Alla har oavsett bildning och nivå i samhället, samma lön. Ingen får något extra, utan alla får utefter sitt behov. Detta behov bestämmer dock inte den enskilde, utan staten. Vill du t.ex. ha två bilar så får du inte detta om det är över "ditt behov"... Det finns också mycket begränsad variation av varor, eftersom det anses inte finnas "behov" av t.ex. flera sorter av en vara. På många sätt det diametralt motsatta till ett traditionellt kapitalistiskt samhälle, där många konkurrerande produkter finns inom varje segment.

Och leder det sistnämnda till bättre produkter? Idéen bakom kapitalism är bl.a. att fri konkurrens ska leda till bättre produkter, fler valmöjligheter och hålla priserna nere. Fungerar det? Vi kan kolla på vilka bilar såsom Mercedes, Porsche, Audi och BMW som kom från Västtyskland och den usla Trabant som fanns i Östtyskland...

Så ett "kommunistiskt" samhälle eller som är på väg mot kommunism är kanske på vissa sätt rättvist, men väldigt tråkigt. Mycket saker bestäms åt dig, din lön är "vad du behöver", det finns få varor att välja på och ingen större chans att plötsligt bli rik och leva i lyx. Ett hårt och arbetsamt liv för att tjäna "staten" som ses nästan som en helgedom.

Men då uppkommer ju frågan varför i hela fridens namn någon skulle vilja ha detta? Folk som har "en stark känsla för rättvisa" kanske? Men att inte unna andra eller kanske någon framgång, är kanske inte rättvisa utan snarare ett tecken på avundsjuka? Eller tror de som förordar kommunism, att de skulle hamna i ledarskiktet i ett kommunistiskt samhälle, likt kamrat Stalin, Mao, Fidel, etc? Fast då tror de ju kanske egentligen inte på sin egen lära, utan har bara romantiska drömmar om någon sorts rättvis revolution, fast där de själva efteråt utgör en elit?

Man kan undra varför skulle någon egentligen vilja ha riktig kommunism införd? Och det är om det fungerar vilket det aldrig gjort...

Så frågan kvarstår... Varför vill någon i västvärlden ha kommunism idag?
__________________
Senast redigerad av Snobird 2025-12-09 kl. 10:17.
2025-12-09, 10:19
  #2
Medlem
kalkryggars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snobird
den där sammanfattnings-botten

Vad/vem är det? Mycket oklart.
2025-12-09, 10:25
  #3
Medlem
Problemet med kommunism, som är ganska bra i teorin, är att makt korrumperar och några kommer ha makt även i ett kommunistiskt samhälle och de kommer bli korrumperade. Det är just orsaken till att kommunistiska experiment misslyckats. De flesta människor är giriga, och egoistiska.

Ett annat problem är att demokrati inte riktigt passar ihop med kommunism. Folket kan så att säga inte rösta för att testa ickekommunism en period.

Ett annat problem är att kommunism omfamnar våld från staten mot medborgarna.

Kapitalism är enbart bra upp till en viss gräns. När det uppstått en klass av super rika, så blir kapitalism skadlig för demokratin och samhället. Se tex hur Elon Musk förhåller sig till svenska LAGAR om fackligt inflytande. Han skiter i dom, och hånar oss och säger att han är så rik och mäktig att han står över svensk arbetsmarknad. Och hur FOLKETS representanter fjäskar för de super rika och super giriga, som tex Wallenberg mfl.

Demokrati infördes för endast 100 år sedan för att GYNNA ARBETARE. Det var anledningen. Att undvika en våldsam kommunistisk revoluton där vi arbetare helt enkelt dödade alla rika och spetsade deras huvuden på pålar utanför riksdagen (det skedde under den franska revolutionen). Men sedan 80-talet har istället demokratin mest gynnar de super giriga och super rika, inte arbetare dvs vanligt folk.

Det behövs alltså en ny revolution, för att åter igen föra makten över samhället till oss arbetare. Som inte har fått några förbättringar sedan 40h veckan och rätten till semester infördes för läääänge sedan, men de rika har däremot blivit ofantligt mycket rikare hela tiden.
__________________
Senast redigerad av -Gummi-Tarzan- 2025-12-09 kl. 10:37.
2025-12-09, 10:25
  #4
Medlem
Smekarn87s avatar
Poängen med kommunismen är skalfördelar och att man faktiskt är delägare i alla produktipnsmedel. Kommunismen är som marknadssamhället en meritokrati men felet med kommunismen är den mänskliga faktorn.
2025-12-09, 10:28
  #5
Medlem
Titta på hur de samhällen kommunister tog över såg ut innan. I en välfärdsstat som Sverige är kommunismen inte så lockande, men i en auktoritär kleptokrati (dit Väst förvisso är på väg så kanske Marx får rätt en dag) så är slagorden mer lockande.

Sen finns undantag som indiska delstaten Kerala som styrts av folkvalda kommunister under lång tid, men jag vet inte mycket om hur det fungerar där.
2025-12-09, 10:48
  #6
Medlem
ReijoHervonens avatar
Kommunism är såklart bra för dom som är på toppen. Dom får ju bestämma och styra allt.
2025-12-09, 10:48
  #7
Medlem
StudiumValors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snobird
Så frågan kvarstår... Varför vill någon i västvärlden ha kommunism idag?
För att någon anser att
- kapitalismen gör att många människor har det sämre än vad som är skäligt.
- det gör ont när några har allt och vissa alldeles för lite
- iden med "av var och en efter förmåga, åt var och en efter behov" låter bättre än “Av var och en efter girighet, åt var och en efter börd!"
------
Skulle jag gissa i alla fall
2025-12-09, 12:50
  #8
Medlem
tnems avatar
Varför skall man anstränga sig på jobbet och bli bättre ect om det inte ger någon belöning?
När någon som går och släpar fötterna efter sig och städar gatan får samma lön och inte behöver slita.
Är stor risk att det blir många hittepå jobb när arbetslösheten är 0%.
2025-12-09, 15:56
  #9
Medlem
HEGGEbois avatar
kommunism är den ända ideologin som faktiskt funkat i praktiken
2025-12-09, 17:02
  #10
Medlem
Nu är jag kanske inte riktigt "kommunist" men obildade högerfolk kallar ju allt man inte förstår eller ogillar för kommunism idag, likt man gör med woke. Varför skulle någon vilja ha kapitalism? Ställ dig denna fråga först så kanske du fattar varför vissa dras till kommunism.


Citat:
Ursprungligen postat av kyrkstocken
De flesta kommunister har kraftiga symptom på autism (typ jan myrdal). Vi hade en tråd i förra valet där några i väsbys komunistiska förenings styrelse hade rivit ner SD skyltar. Det länkades bilder därifrån och alla fem i styrelsen hade de så typiska bebisdragen och coca-cola-bottnar.
De allra flest autister jag träffat säger rakt ut att de är kommunister. Och om jag pressar dom så kommer sådana tokigheter att "de är mindre viktigt att det dör 100 miljoner, det viktigaste är att det är rättvist".

Orsaken är mycket enkel. De flesta har svårt att sovra bland ljud, ljus och andra intryck och stänger därför av (och uppfattas som narcissistiska, ADD). Istället skapar man system som man orienterar sig efter.

Kommunismen är den enda politiska ideologin som erbjuder ett färdigt kit som gör att du själv slipper tänka och orientera dig.
Religion är ett annat sådant system. Gå in i valfri kyrka och du kommer att häpna över hur många människor som har bebisdrag och glasögon. 90% tex av religiösa judar har glasögon. Har ingen siffra från svenska kristna.

Nu är detta långt över de flestas intellektuella förmåga att förstå dessa samband.

Man måste helt enkelt ha en "mixad begåvningsprofil" (äldre diagnoskriterie) för att tro att någon annan skall kunna tillgodose andras behov. Man förstår inte att stora grupper måste slava för att andra skall kunna få sina behov tillgodosatta.
Jag hoppas du trollar, för ditt eget bästa alltså...
Jag hoppas du inte har ansvar över något eller någon i livet...

Du tror du är intelligent för du ser dessa "samband" medan det egentligen är konspirationsteorier och sammanträffanden med extremt vaga poäng som i allmänhet framstår som grovt icke genomtänkt och inte passar ihop med faktan vi har tillgänglig idag.
Bland kommunister lär du hitta alla slags personer som valt det för diverse olika anledningar. Och även om "autister" vore överrepresenterade så säger det inget för alla autister är olika som personer(både personlighet och utseende) och det du skriver brukar inte alls vara anledningen till varför man diagnostiserar folk med autism, vilket är neurologiska anledningar.

Skulle gissa att nazister är obildade narcissister och sociopater dock, om man utgår från deras åsikter och personligheter.

TS: hundratusentals som lever knapert i Sverige under kapitalismen har knappast något roligt liv eller stort urval ur produkter som du påstår - tvärtom är misär ens vardag där man får låna pengar för att överleva för månaden. För dessa människor hade kommunism eller liknande system där man fördelar resurser nog varit bra bättre än kapitalismen om man ska vara ärlig.
__________________
Senast redigerad av N0.N4M3 2025-12-09 kl. 17:21.
2025-12-09, 18:51
  #11
Moderator
Allaballawallas avatar
Det finns redan trådar om ämnet.
Ta det där.

Denna tråden låser jag.

/Mod

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in