Citat:
Ursprungligen postat av
honn
Ja vem kan klandra föräldrarna om de var oroliga för att Joakim skulle skada de andra barnen?
Jag tror inte bara mamman är ett monster utan det vore mer passande titel på boken om han haft någon självinsikt och sett att han själv var och kanske delvis är ett Monster.
Håller med dig.
Dock lär man ju inse och acceptera, ingen väljer att födas, ingen väljer att födas med diagnoser av det slag J verkar ha som ett skört och utåtagerande barn. På så vis är det så klart synd om J, på riktigt väldigt synd om honom. Och att delvis blivit den han blivit som vuxen är väl också rätt begripligt, tack vare detta? Men, han verkar som sagt ha gått bananas i vuxen ålder kring mycket. Där har han ett eget ansvar. Han borde ha kommit så pass mycket längre som vuxen (just för att han blivit vuxen), men även fått verktyg och hjälp från psykiatrin för att hantera sina diagnoser och få bukt med traumat att bli övergiven av sin mamma.
Vad jag förstått har han över längre tid haft så mycket pengar att han kunnat anlita de bästa i världen - för att komma vidare. Det verkar han inte ha gjort, tvärtom, verkar däremot att ha sett den som en affärsidé att må dåligt, smutskasta sin mamma och vara ett "offer". Nej, han är ingen förebild, inte ens för att han "blivit någon" trots usla förutsättningar, förebild hade han blivit, om han gjort något gott och seriöst. Han fokuserar på fel saker, så sent som i intervjun han publicerade igår kväll med SVT-journalisten.