Citat:
Ursprungligen postat av
Skarparattarn
Tack för ett trevligt och bra svar tillskillnad från vissa andra härinne.
Just nu är vi på dekis men framtiden är vår! Vi reser oss alltid.
Cykliska förloppen tror jag på

Tack själv!
Jo AIK är ju onekligen ett "klassiskt lag" med väldigt många supportrar så de reser sig alltid hur mörkt det än ser ut för stunden.
Så jag håller helt med dig om de cykliska förloppen, ibland är ett storlag framgångsrikt några år/ ett decennium och sedan på dekis några år och så växlar det fram och tillbaka. Supportrarna vill se de framgångsrika åren som norm och blir därför arga och besvikna de andra åren och kräver allt och allas avgång. Klubbledningen blir nervös och agerar efter supportrarnas krav och sparkar tränare efter tränare, trots att de egentligen gjorde rätt bra utifrån det spelarmaterial de fick att jobba med.
De senaste åren har det sistnämnda gällt för AIK, om några år kommer det förmodligen vara tvärtom. Ett par lyckosamma värvningar och en tränare som får allt att stämma så är de ett topplag som slåss om guldet igen, och några år/ett decennium senare är det tvärtom igen.