Citat:
Ursprungligen postat av
Canonica
Såg precis en intervju i Efter fem på TV4 där en donna från Expressen satt och ojade sig över att SvTs reportage gjorde intrång i 8-årige Joakims liv! Utöver de uppenbara lögnerna som det nu visar sig där han själv hävdar att allt finns dokumenterat. Det visade sig vara fel. Platt fall Joakim. Sen när den vuxne Joakim försöker tjäna pengar på allt detta så tycker Expressen att man inte ska kunna granska detta.
Att han förtalar (nu är inte det juridiskt fastställt) sin mamma i boken det ska inte heller få granskas enl Expressen. Allt detta för att skydda den 8-årige Joakim. Detta anges också som skäl av Joakim själv att försöka få bort SvT reportage från Play.
De som sett reportaget kan också se Joakims bidrag till dagens ungdom om olika runk-motiv eller likn samt hur man drar i sig ren sprit osv.
Store Joakims verkar ha väldigt dåligt omdöme mer än att han nu i eftertankens kranka blekhet kanske ångrar hur han hängt ut bla sin mamma och allt för pengar och berömmelse.
Story continues.
Och varför det då? Joakim är med i körslaget på tv4 nu december.
Det fanns sammanlagt 70 artiklar ute, varje tidning var tapetserad med nyheten, men tv4-nyheterna tog inte ens upp det i sin sändning. Mycket konstigt. Det fanns ynka två debattartiklar som var till Jockes fördel och det är väl en av dom som får komma dit för att skademinimera.
Det hjälper inte att tv4 sände en dokumentär "om Jockes barndom" nyligen.
Det är förtal att göra det han gjorde även när det är sant. Allt handlar om uppsåt, uppgift, skada och spridning. Det är grovt förtal och det kan hon anmäla honom för idag då Tv4-Dokumentären är nyutgiven.
Plot twist: han drack inte ens riktig sprit, det var vatten.