Citat:
Ursprungligen postat av
Pripps0.0
Hur gammalt är barnet?
Hur många veckor och ofta lämnas han(?) bort?
Varför?
Finns det någon sammanfattning på detta bisarra drama?
Barnet Joakim blev placerad i ett familjehem när han var 8 år efter att Barn- och ungdomspsykiatrin bedömt det som nödvändigt. Han hade tiden innan han blev inlagd på akutpsyk eskalerat hemma med vredesutbrott som pågick i många timmar, slutat gå till skolan, blivit besatt av att vara nära sin mamma, hotat att döda syskonen och mamman och försökt strypa ett av syskonen (det äldsta var då 5 år och dom yngsta var spädbarn). Han blev sedan kvar under hela uppväxten för att det bedömdes nödvändigt, växelvis av soc, BUP och familjen.
Jocke och Jonnas son var 7 månader när han lämnades bort tror jag. Han var borta i 8 dagar hos Anna Book där barnet vistades både dag och natt för att föräldrarna valde att åka och spela in två olika tv-program. Jonna sov hemma tillsammans med dom två äldre barnen som går i förskola och skola och Jocke sov på hotell när hans tv-program spelades in så Jocke hade inte behövt mer än att en barnvakt dagtid eller att deras anställda Olivia (som barnen tyr sig mycket till och är väldigt väldigt trygga med) tog barnet under dagtid för att barnet skulle kunna få vara med sin pappa på nätterna.
Jonna gick innan dess ut i en podd och sa att hon inte vill lämna Jocke ensam med barnen. Det är väl mycket det som folk reagerat över, utöver det självklara, att det i Sverige råder konsensus om att man inte lämnar bort sin bebis förutom i absoluta nödfall och då aldrig mer än en eller två nätter.