2025-11-04, 08:41
  #3193
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Neksnor
Måste det vara en så tydlig gräns mellan olika klasser? USA, som verkar bygga ett nytt hangarfartyg ungefär med fem års mellanrum, bygger nu Gerald Ford-klass, men produktionstakten är så låg att varje fartyg hinner få lite ny teknikutveckling om jag fattat rätt. Jag antar att man med mjukvarunamn skulle kunna kalla båtarna för Gerald R. Ford.0, Gerald R. Ford.1, Gerald R. Ford.2 och så vidare.
Liknande bör väl funka för Sveriges ubåtsflotta, även om den skulle tillåtas växa en del?
Det är väl en viss skillnad att bygga ubåtar än ytfartyg. Våra fartyg kommer att bli dyrare då vi inte kan lyckas erbjuda dem på marknaden.

Visst vi behöver en ny klass efter Visby. Frågan är då om vi ska dela upp dessa till några 88-100 m stora.
Som har lite bättre lv än Visby. Följt av ny typ av kustkorvetter på 55-65 m med lätt lv. Tror denna lösning är enda chansen att få fler ySF.
Citera
2025-11-04, 08:46
  #3194
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ormen Långe
SAAB har köpt Dockstavarvet och de har fullt upp. Särskilt som de slåss om samma personal som Hägglunds. Docksta kan bygga lite över 20 meter längd. Ska de upp någonstans över 30 meter så lär det inte räcka med att bygga ut, utan att bygga upp ett varv någon annanstans. Ja, eller att dra om E4:an...

Karlskrona har förutsättningar att bygga, reparera och underhålla uppåt 200 meter långa och 20 meter breda fartyg. Landskrona har förutsättningar att bygga, reparera och underhålla uppåt 200 meter långa och mer än 30 meter breda fartyg. Därtill så finns så klart alternativet att köpa in flytdockor, för att hantera underhåll av större fartyg.

Sedan så säger jag inte att vi ska bygga fler Luleå, men det är mycket rimligt att i ett stabilt tempo bygga fler örlogsfartyg med stålskrov i liknande storlek som Luleå. Oavsett om vi talar modifierade Luleå eller helt nya ytstridsfartyg för att ersätta Visby, eller för den delen olika typer av stödfartyg, för att ersätta dessa antika skrov. I fallet Luleå då ytstridsfartyg som är små nog för Mare NATO (Östersjön), men samtidigt som är stora nog för att fungera bra i från Västkusten upp till Nordnorge.



Ja eller t.ex. som amerikanska Arleigh Burkeklassen, som har tillverkats sedan 1980-talet i Flight I, II, IIA, IIA Restart, IIA Technology Insertion och III. Här tycker jag om danskarna STANFLEX-system (det eller något liknande borde vara ett krav på en efterföljare till Luleå) som gör att fartyg kan uppdragsanpassas eller uppgraderas (inom rimlighetens gränser) genom att helt enkelt byta ut moduler.
Intressanta tankar, men det kommer att bli dyrt. Oavsett om vi bygger Ubåtar eller YSF. Då vi har svårt i konkurrensen att kunna sälja dem.

Men visst skulle vi kunna bygga nästa korvettklass på 88-100 m. Följt av mindre YSF som typ kustkorvetter på 55-65 m. För att kunna utöka våra YSF. Med lite bättre luftvärn.
Citera
2025-11-04, 15:18
  #3195
Medlem
Fick tips om att Landskrona varvet vill utöka med en docka till. Och att de fått byggnadstillstånd för detta. För att klara av fartyg på upp mot 230-240 m. Villkoret är att inloppet till Landskrona muddras. Annars är det ingen ide att satsa på detta. Enligt artikel från 2024.

Varvet har redan samarbete med TSV och KBV för underhåll. SAAB/Kockums har nyligen inlett samarbete och flyttat in på varvet.

Så ja möjligheter finns för egen tillverkning.

För att hålla oss till tråden så skulle väl varvet kunna bygga delar till kommande ubåtar också. Som planerna var med DAMEN.
__________________
Senast redigerad av slurppen 2025-11-04 kl. 15:22.
Citera
2025-11-04, 16:56
  #3196
Moderator
Neksnors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slurppen
Det är väl en viss skillnad att bygga ubåtar än ytfartyg. Våra fartyg kommer att bli dyrare då vi inte kan lyckas erbjuda dem på marknaden.

Visst vi behöver en ny klass efter Visby. Frågan är då om vi ska dela upp dessa till några 88-100 m stora.
Som har lite bättre lv än Visby. Följt av ny typ av kustkorvetter på 55-65 m med lätt lv. Tror denna lösning är enda chansen att få fler ySF.
Givetvis finns finns det skillnader mellan ytfartyg och ubåtar. De sistnämnda är generellt mer vattentäta. Vad jag menade var att att man borde kunna ha en kontinuerlig produktion av ubåtar med förmåga X som fungerar på ungefär samma sätt som kontinuerlig produktion av ytfartyg med förmåga Y.
Citera
2025-11-26, 15:32
  #3197
Medlem
fluffiss avatar
"STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Försvarskoncernen Saab har valts som ubåtsleverantör åt Polen. Totalt rör det sig om 3 ubåtar och en slutgiltig underskrift väntas signeras innan årsskiftet.
Det rapporterar internationella medier som hänvisar till vad landets försvarsminister Wladyslaw Kosinak-Kamysz sagt under en konferens i Warszawa.

Den 14 november rapporterade Reuters att den brittiska regeringen bedriver lobbyverksamhet för att Polen ska köpa ubåtar från Saab, en affär som skulle förväntas innebära beställningar för det brittiska försvarsföretaget Babcock. Saab lämnade sitt slutbud i oktober och polska företrädare har sagt att ett beslut skulle kunna tas inom några veckor.

Sveriges statsminister Ulf Kristersson uppger samtidigt på X att Polen har valt Sverige som partner för sitt ubåtsprogram.

"Det är en styrka inte bara för våra länders samarbete utan för hela Sverige som försvarsindustriland. Det är ett kvitto på att svensk försvarsindustri står stark. Saab har ett världsledande ubåtsprogram", skriver han."
Citera
2025-11-26, 15:49
  #3198
Medlem
fluffiss avatar
"STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Försvarskoncernen Saab bekräftar i ett pressmeddelande att Polens regering har valt Sveriges erbjudande om Saabs A26-ubåtar för att ersätta den nuvarande ubåten av Kilo-klass. Saab uppger att det i nuläget inte tecknat något kontrakt eller mottagit någon beställning.
Saab och Försvarets Materielverk (FMV) kommer nu att gå vidare med nästa steg i upphandlingsprocessen med Polen, enligt Saab."
Citera
2025-11-26, 15:55
  #3199
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fluffis


Den 14 november rapporterade Reuters att den brittiska regeringen bedriver lobbyverksamhet för att Polen ska köpa ubåtar från Saab, en affär som skulle förväntas innebära beställningar för det brittiska försvarsföretaget Babcock. Saab lämnade sitt slutbud i oktober och polska företrädare har sagt att ett beslut skulle kunna tas inom några

Hur är kopplinge till Babcock här egentligen? Att Sverige gpr med på att dumpa SAABs ytstridskoncept om SAAB får mer ubåtar att tillverka? Eller leverear de nåt delsystem?
Citera
2025-11-26, 15:59
  #3200
Medlem
Priset på Polens affär skall bli mycket intressant. Räcker det med 26 miljarder för tre ubåtar?

Och hur ser tidsplanen ut. Kommer Polen få sina ubåtar snabbare än Sverige? Vem skall bygga dom? Hur länge är Polen berett att vänta?
Citera
2025-11-26, 16:14
  #3201
Medlem
Jaha då hade man fel, trevligt fel iofs.
Det kanske blir fler köpare då fler ska byggas.
Citera
2025-11-26, 17:17
  #3202
Medlem
Batagares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Petronius
Vem skall bygga dom?

De aktuella ubåtarna som Polen bestämt sig för är samma som just nu byggs på Kockums i Karlskrona och som kommer att levereras till den svenska marinen. Det möjliggör framtida samarbeten kring bland annat personal och reservdelar.

https://www.sjofartstidningen.se/polen-valjer-svenska-ubatar/
Citera
2025-11-26, 17:22
  #3203
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Batagare
De aktuella ubåtarna som Polen bestämt sig för är samma som just nu byggs på Kockums i Karlskrona och som kommer att levereras till den svenska marinen. Det möjliggör framtida samarbeten kring bland annat personal och reservdelar.

https://www.sjofartstidningen.se/polen-valjer-svenska-ubatar/

Att Kockums bygger allt på egen hand är långt ifrån självklart om det inte tydligt framgår att så är fallet.
Citera
2025-11-26, 22:06
  #3204
Medlem
Ormen Långes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av meanmanturbo
Hur är kopplinge till Babcock här egentligen? Att Sverige gpr med på att dumpa SAABs ytstridskoncept om SAAB får mer ubåtar att tillverka? Eller leverear de nåt delsystem?

Att det inte blir något Kockumsbyggt för våra 4st fregatter har varit uppenbart ganska länge. Jag skulle gissa på att våra fregatter blir polsktillverkade Type 31.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in