Citat:
Ursprungligen postat av
CenturyVoltaire
I sadana har sammanhang, d v s nar storhetsvansinniga diktatorer attackerar fredliga grannlander, har Europa lite daliga erfarenheter av �realpolitik�.
Idealism var ocksa vad som ledde till forst 40 miljoner dodade under forsta varldskriget och ytterligare 50 miljoner doda av spanska flugan, en pandemi som var ett direkt resultat av forsta varldskriget. Det gar aven att argumentera for att andra varldskrigets stora antal doda, inklusive massmordet pa zigenare och judar, var ett resultat av Vasteuropeisk idealism.
Kanske hade en smula realpolitik varit onskvard?
Men for att dra en parallell, tycker du att vi ska bevapna Hamas med avancerade vapensystem eller kanske till och med direkt attackera Israel for att bryta den judisk-sionistiska ockupationen av Palestina?