Citat:
Ursprungligen postat av
anomalign
Jag skulle på några minuter kunna ta fram konkreta exempel på Jönssons osaklighet, som hans ekonomiska kopplingar till politiska särintressen som gör honom otillförlitlig och specifika exempel på när han har vilselett och ljugit i sina bisarra youtubevideor.
Du skulle inte kunna göra motsvarande sak med SVT, för med såna som du stannar det hela på den där nivån, aldrig backa upp, alltid bara påstå random saker.
Du menar som när SVT ful klipper Trumps tal?
Carina Bergfeldts osaklighet om Trump inför 2016 valet.
När en annan reporter skäller ut en väljare som säger att han ska rösta på Trump.
Eller helt okritiskt presenterar sin "egna" undersökning som säger att 83% av svenskarna skulle rösta på Kamala.
När en Sverigedemokrat kallar ETC vänsterextrem går SVT ut med en dementi att ETC inte är vänsterextrem. Men SVT själva har själv inga problem att kalla alla höger om Proletären för högerextrem.
Eller SR som kasta ut gäster ut studion som föreslår något som är Lagligt i Denmark.
När de tar allt som Expo säger som obestridlig sanning men aldrig låter Doku komma till tals.
Hänga snabbt ut aktivklubbs medlemmarnas hudfärg och nationaliteter.