Citat:
Ursprungligen postat av
ingetbranick
Helt riktigt, och det där går väl att sortera in under "börspsykologi" som det skrivits många böcker om. Jag kommer på mig själv ibland med att tänka ologiskt men jag är i gott sällskap.
T.ex. varje gång man får för sig att sälja en aktie pga svag utveckling borde man kanske fråga sig själv om det hade varit ett köpläge om man inte redan ägt aktien i fråga. Inte sällan vore nog svaret ja på det.
Det är även mycket lättare att behålla en aktie (för länge) som hamnat i negativ trend så länge man ligger på plus än om man börjat på noll och bara sett minustecken framför siffran.
Ja, jag tror vi alla gör oss skyldiga till ologiska misstag när det kommer till börsen. Själv har jag nog det motsatta problemet, det tar emot att realisera en förlust, så i många fall kan jag sitta på förlorande positioner alldeles för länge utan att erkänna för mig själv att jag hade fel/situationen har förändrats.
Så på tal om börspsykologi så tror jag en av de farligaste fällorna man (jag) kan hamna i är just tänket att man "inte förlorat något förän man sålt", vilket givetvis är dumheter. Marknaden struntar ju i vilket pris du köpte för, så ifall du köpte något för 100kr som nu är värt 50kr så har ju förlorat pengar, du har bara inte realiserat förlusten än. Jag säger inte att det betyder att man ska paniksälja så fort det går ner, men jag är övertygad om att väldigt mycket pengar har förlorats pga att folk sitter och väntar på att priset ska gå tillbaka till man köpte det för just för att det tar emot att sälja med förlust.