Citat:
Ursprungligen postat av
nickenyfik007
Eftersom hon har vunnit spelet är det väl rimligt att hon åtminstone får dela sin analys? Man har ju hellre en programledare som kan relatera till spelet än en Pär Lenström som själv kanske hade åkt ut först i programmet.
Det är som när f.d. fotbollsspelare blir expertkommentatorer och analyserar vad andra tränare/spelare borde göra. Tycker att man är berättigad det om man bevisligen vet vad man pratar.
Fördelen med att ha en "oinsatt" programledare är ju att den kan ställa frågor som andra "oinsatta" hade ställt och är intresserade av. Dvs 99,9% av tittarna.
Katia drar sin expertroll alldeles för långt, hon vet ju ärligt talat inte hur det var för Samuel och Alex eftersom hon aldrig var trogen eller blev utsatt för drev. Det är liksom 0% ödmjukhet och hon säger aldrig "jag hade ju tur för jag slapp det.." eller "jag vet inte hur jag hade reagerat i din situation...".
Hon spelade sin säsong bra och låg under radarn och vann välförtjänt, men ärligt talat så är förrädarna väldigt mycket (o)tur. Hade hon fått en Maria Montazami efter sig första avsnittet så hade det varit godnatt för Katia också.