Citat:
Ursprungligen postat av
Vansterpartiet
"Välståndets baksida" som att det vore något dåligt att slippa arbeta.
Det här dyker upp mer och mer. Människor ser inte poängen med att arbete, därav också sjukskrivningarna i Norge. Och det är inte bara en personlig känsla utan en kulturell stämning, många upplever att kontraktet mellan individ och samhälle har börjat lösas upp. När det inte längre finns en grundläggande solidaritet i samhället, så kommer det att lösas upp.
Studiet visar att fler människor ifrågasätter varför de arbetar, för vem de arbetar och vad de får ut av det. Det betyder inte nödvändigtvis att folk inte vill göra något meningsfullt, utan snarare att de inte längre ser värde i traditionella arbetsformer eller i ett arbetsliv som känns meningslöst, stressigt eller dåligt belönat.
Fler och fler upplever att samhället rör sig i fel riktning, ökade klyftor, politisk polarisering, urholkade välfärdssystem, meningslös konsumtion, blir det svårt att känna att det egna arbetet bidrar till något gott. Man kan lägga ner stor del av sitt liv på att ”få hjulen att snurra”, men om de hjulen verkar driva åt fel håll, försvinner motivationen.